SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

W końcu jest! Hardkernel przedstawił oficjalnie nowego ODROID-C0, przeznaczonego dla Internetu Rzeczy (IoT), a także elektroniki ubieranej. Płytkę można już zakupić u producenta za kwotę zaledwie 25$.

ODROID-C0

Specyfikacja tego maleństwa wygląda następująco:

 • Amlogic S805 quad core ARM Cortex-A5 @ 1.5GHz
 • Układ graficzny ARM Mali-450MP
 • 1GB pamięci DDR3 @ 792Mhz
 • Gniazdo pamięci eMMC oraz microSD
 • Gniazdo HDMI
 • Dwa gniazda USB 2.0 (nieprzylutowane)
 • 40-pinowe gniazdo GPIO / UART / SPI / I2C / ADC (nieprzylutowane)
 • 7-pinowe gniazdo I2C  (nieprzylutowane)
 • Gniazdo portu szeregowego (nieprzylutowane)
 • Wbudowany zegar RTC,
 • Odbiornik IR (nieprzylutowane)

ODROID-C0

Nowego ODROID-a możemy zasilić za pomocą zasilacza 5V / 2A lub akumulatorka LiPo 3.7V. Akumulatorek jest bezpośrednio ładowany przez wbudowany obwód ładujący, wyposażony w diodę sygnalizującą zarówno status akumulatora jak i sam proces ładowania. W przypadku zasilania bateryjnego, regulator step-up zapewni nam wymagane napięcie 5V dla gniazd USB / HDMI.

Wymiary to zaledwie 58x56mm przy wadze 16 gram (z radiatorem 30 gram)

ODROID-C0 jest zgodny softwarowo ze swoim starszym bratem C1+, pobierając maksymalnie 500mA. Jeśli kogoś najdzie ochota, może do pełni szczęścia dokupić tzw. Connector Pack

Reklama

Cubieboard 5 (CubieTruck PLUS) jest kolejną platformą SBC, którą otrzymałem do testów od sklepu internetowego ElTy.pl. Płytka jest bezpośrednim następcą Cubieboard 3 (CubieTruck), którą również miałem już okazję testować jakiś czas temu.

Wśród najważniejszych zmian możemy wymienić ośmiordzeniowy układ SoC Allwinner H8, taktowany zegarem 2.0GHz (Cortex A7) oraz układ graficzny PowerVR SGX544 taktowany zegarem 700MHz. Zdecydowano się również na wymianę pamięci o rozmiarze 8GB z powolnego już standardu NAND na pamięć eMMC od Foresee. Pojawiła się również dwuzakresowa karta sieciowa Wi-Fi 2.4GHz/5GHz oraz Display Port 1.1 w miejsce gniazda VGA.

Cubieboard 5 / CubieTruck PLUS

Nowy Cubie jest mechanicznie zgodny z poprzednią wersją. Wrazie konieczności, bez żadnych problemów, możemy dokonać wymiany.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad realizacją własnego projektu inteligentnego domu? Ja osobiście nigdy nie mogłem zebrać się w sobie, aby taki plan zrealizować we własnym domu, ale jakiś czas temu, dzięki uprzejmości sklepu ElTy.pl, trafiła w moje ręce ciekawa płyta UniPi, która znacznie upraszcza cała sprawę.

UniPI 1.1

Płytka została zaprojektowana do współpracy z poprzednią generacją komputerków Rasbperry Pi B oraz B+, jednak bez większych kłopotów dogada się również z Raspberry Pi 2.

UniPI jest wyspecjalizowanym rozszerzeniem, które zamienia naszą "mailnę" w zaawansowane urządzenie do sterowania automatyką domową. Bardzo istotną kwestią podczas projektowania jakiejkolwiek instalacji domowej, jest bezpieczeństwo użytkownika i ochrona jego zdrowia, dlatego ogromnym atutem UniPi jest spełnienie dyrektyw CE. Płyta posiada wymiar 198mm x 86mm i można ją zamontować na szynie DIN.

W poprzedniej części przyglądaliśmy się budowie nowego Jetsona TX1, dlatego dziś nadszedł czas aby sprawdzić, jak najnowsze dziecko od NVIDIA sprawuje się na tle innych SBC, a przede wszystkim w starciu ze swoim starszym bratem Jetson TK1.

Zanim jednak przejdziemy do wyników, musimy zdać sobą sprawę z tego, że budowa Jetsona TX1 jest diametralnie inna niż ta, którą znamy z wersji TK1.

Różnią się nie tylko zegarami taktowania CPU, które w przypadku TX1 są niższe i wynoszą 1.9GHz (w porównaniu do 2.3GHz dla TK1), ale i samą architekturą, która tym razem jest 64-bitowa. Na wyniki będziemy musieli więc spojrzeć nieco inaczej, ponieważ w niektórych momentach są dość zaskakujące.

Bez cienia wątpliwości istotny jest również dostarczony system Linux4Tegra, który obecnie jest 32-bitowy, podczas gdy jądro jest 64-bitowe. Dlatego w przyszlości testy trzeba będzie zapewne powtórzyć :)

Dziś powrócimy do poruszanego już tematu obudowy Cloudshell, która pozwala zamienić naszego ODROID-XU4 w serwer NAS. Dzięki uprzejmości sklepu internetowego ElTy.pl miałem przyjemność przyjrzeć jej się z bliska i odpowiedzieć na pytanie - jak sprawuje się ona w boju poza oficjalnymi przechwałkami producenta.

Cloudshell - obudowa NAS dla ODROID-XU4

Głównymi bohaterami dzisiejszego wpisu będą: Cloudshell, ODROID-XU4 oraz dwa nośniki danych - dysk twardy Seagate ST500LM000 oraz dysk SSD ADATA SX300 z interfejsem SATA (z odpowiednim adapterem)

ODROID-XU4

Seagate ST500LM000 oraz SSD ADATA SX300