SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Nowy ODROID-C2 od Hardkernel budzi niewątpliwie ogromne emocje wśród miłośników komputerów SBC, głównie za sprawą spostrzegania go jako bezpośrednią przeciwwagę dla najnowszego Raspberry Pi 3. W obu przypadkach zastosowano procesory 64-bitowe z rodziny ARMv8, jednak jak to w życiu bywa, diabeł tkwi w szczegółach.

ODROID-C2

Zaraz po rozpakowaniu, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to czarny laminat PCB, który jest niespotykany wśród pozostałych produktów producenta. Zmiana kosmetyczna, ale nie sposób jej pominąć :) Hardkernel zdążył nas już przyzwyczaić do fabrycznego montowania radiatorów, tak więc i tutaj nie pożałowano solidnego radiatora, który ma na zadanie sprawnie odprowadzić temperaturę z jednostki centralnej.

Serce stanowi 64-bitowy procesor Amlogic S905 z czterema rdzeniami ARMv8 Cortex-A53 taktowanymi zegarem 2,0 GHz oraz układ graficzny z trzema rdzeniami Mali-450 o taktowaniu 700MHz.

Co ciekawe, Amlogic S905 wykonany został w procesie technologicznym 28nm, podczas gdy Broadcom BCM2387 wciąż tkwi w procesie 40nm. Wspominam o tym dlatego, ponieważ mniejszy proces technologiczny (przynajmniej w teorii) powinien przyczynić się do mniejszej ilości wydzielanego ciepła.

ODROID-C2

ODROID-C2 posiada również:

 • 2GB pamięci DDR3 SDRAM 912MHz (cztery kości Samsung K4B4G1646D 512MB)
 • gigabitowy port Ethernet (Realtek RTL8211F)
 • cztery porty USB 2.0 (Gensys Logic GL852G)
 • port USB 2.0 OTG (data + power)
 • odbiornik podczerwieni IR 37.9Khz
 • ppełnowymiarowe HDMI 2.0 (4K/60Hz)
 • 40+7 pinowe złącze GPIO (PWM, I2C, I2S, UART oraz ADC)
 • gniazdo UART

Nośnikiem danych może być zarówno karta microSD obsługująca standard UHS-I jak i karta pamięci eMMC 5.0, która w praktyce powinna pozwolić nam na odczyt danych z prędkością do 150MB/s.

ODROID-C2

Jest to opcja warta rozpatrzenia, tym bardziej, że 8GB kartę pamięci eMMC 5.0 można już dostać w cenie 100,00zł, co w przeliczeniu na MB/s wcale nie jest ceną wygórowaną.

ODROID-a C2 możemy zasilić zarówno poprzez gniazdo 8mm/2.5mm lub gniazdo microUSB, zwierając wcześniej odpowiednią zworkę. Zalecany zasilacz to 5V o wydajności prądowej 2A.

64-bitowy Ubuntu 16.04 LTS

Dla Odroid-C2 jest już dostępny pełny 64-bitowy system operacyjny Ubuntu 16.04 LTS, a więc zupełnie inaczej niż w przypadku Raspberry Pi 3, gdzie jedynie jądro systemu jest 64-bitowe. Chociaż sam producent przyznaje się, że 64-bitowa platforma jest bardzo "świeża" i mogą wystąpić problemy ze stabilnością, to muszę przyznać, że jak na wczesne wydanie systemu wszystko działa zaskakująco dobrze.

Ubuntu Mate 16.04 LTS

Ubuntu Mate 16.04 LTS

Kultura pracy

ODROID-C2 nie posiada żadnych problemów z temperaturami za sprawą sporego radiatora, którego producent dołączył do zestawu. W stanie bezczynności, najcieplejszym elementem na górnej stronie PCB jest przełącznik rozdzielenia zasilania RT9715EGB, gdzie jego temperatura to 41°C.

Widok termowizyjny ODROID-C2 w stanie bezczynności (góra)

Widok termowizyjny ODROID-C2 w stanie bezczynności (spód)

Sytuacja zmienia się odrobinę w trakcie długotrwałego pełnego obciążenia - jednak radiator dalej nie stanowi tutaj najcieplejszego elementu :)

Widok termowizyjny ODROID-C2 w stanie pełnego obciążenia (góra)

Widok termowizyjny ODROID-C2 w stanie pełnego obciążenia (spód)

Jaka jest zatem temperatura radiatora? Tylko 43°C. Jeśli chodzi o temperaturę z czujnika wewnątrz procesora, to nie udało mi się przekroczyć temperatury 67°C na stockowym radiatorze (przy ciągłym taktowaniu zegarem 2GHz).

Widok termowizyjny ODROID-C2 w stanie pełnego obciążenia (radiator 43°C)

Musicie przyznać, że taka temperatura na pasywnym chłodzniu jest wręcz bardo dobra.

Testy wydajności

Jeśli chodzi o wydajność procesora w sysbench, to należy się słowo komentarza dla uzyskanego wyniku. Czy są one złe? Wręcz przeciwnie. Nie zapominajmy, że w przypadku ODROID-C2 zastosowano 64-bitowy system operacyjny, który wykorzystał potencjał architektury ARMv8, co przekłada się bezpośrednio na uzyskany wynik.

Dlatego nadszedł dzień, w którym będziemy wykonywać nie tylko pomiary dla parametru --max-prime=5000 ale i --max-prime=50000. Na chwilę obecną jest tu tylko C2, ale postaram się w najbliższych dniach uzupełnić pozostałe platformy o ten pomiar.

Testy programów

W obecnych testach również nastąpiła drobna zmiana. Dotychczas prezentowane były wyniki programów działających na najszybszym dostępnym nośniku danych. Porównanie wyników C2 działającego z kartą pamięci eMMC byłoby dość niesprawiedliwe dla innych platform. Testy zostały powtórzone zarówno dla karty microSD jak i pamięci eMMC, a przy testach, gdzie ma ten czynnik wpływ, zostało to odnotowane w celach orientacyjnych.

Testy nośnika danych

Producent w swoich materiałach reklamowych chwali się, że w przypadku zastosowania pamięci eMMC możliwe są transfery na poziomie 150MB/s przy odczycie oraz 70MB/s przy zapisie. Faktycznie - o ile weźmiemy pod uwagę test syntetyczny z bezpośrednim dostępem jest to prawdą.

Wydajność pamięci eMMC pod ODROID-C2

Kiedy sprawdzimy to rzeczywistą metodą z uwzględnieniem synchronizacji buforów, otrzymujemy nieco niższe wyniki.

Dla kontrastu, zobaczmy jak to wygląda jeszcze dla karty microSD.

Wydajność pamięci microSD pod ODROID-C2

Multimedia i Kodi 16.1 Jarvis

Jak wspomniałem wcześniej, producent jasno podkreśla, że 64-bitowa platforma jest jeszcze bardzo młoda i mało stabilna. Wśród znanych problemów nad którymi wciąż trwają prace można wymienić:

 • brak oficjalnego wsparcia dla Kodi
 • brak akceleracji GPU dla X11 (działa obecnie tylko z FBDEV)
 • domyślnym wyjściem audio jest I2S/DAC (można to jednak zmienić w ustawieniach)
 • problemy z działaniem 64-bitowego Firefoxa

Znając jednak dotychczasowy wkład producenta i społeczności ODROID-a jestem przekonany, że problemy te zostaną wkrótce rozwiązane.

Dostępny jest natomiast  Kodi 16.1 Jarvis, działający z FBDEV i posiadający pełne wsparcie akceleracji wideo oraz obsługę CEC. Podczas długich testów, ODROID-C2 bez problemu "łykał jak młody pelikan" nawet materiał 4K (H264/H265/HVEC).

ODROID-C2 / Kodi 16.1 Jarvis / 4K H265

ODROID-C2 / Kodi 16.1 Jarvis / 4K HVEC

Podusmowanie

ODROID-C2 jest bardzo poważnym konukrentem dla Raspberry Pi 3, którego deklasuje niemal pod każdym względem. Doskonała wydajność w przeliczeniu na cenę, niskie temperatury pracy i dobre wyposażenie czyni z nowego ODROID-a łakomy kąsek. Czy Raspberry Pi 3 ma tu jakąś przewagę? Jak dla mnie niestety nie - ale to tylko moje osobiste zdanie.

Raspberry Pi 3 posiada wbudowaną kartę Wi-Fi, a ODROID-C2 posiada gigabitowy port Ethernet.

Jedyne do czego jestem skłonny się przyczepić, to niestandardowe gniazdo zasilania 8mm/2.5mm. Jeśli producent dopracuje swoje oprogramowanie i doda brakującą akcelerację układu Mali dla X11, otrzymamy niemal sprzęt idealny.

Aktualizacja 1

Jak słusznie zauważył jeden z czytelników (KyRol), niektórzy użytkownicy raportują temperaturę rdzenia dochodzącą do 75°C. Muszę tutaj uderzyć się w pierś, ponieważ zaprezentowane pomiary z kamery termowizyjnej z radiatora, nie do końca odzwierciedlają istotę rzeczy.

Wpis został uzupełniony o pomiar temperatury z czujnika wewnątrz CPU. Jednak mimo wszystko nie udało mi się osiągnąć takiej temperatury rdzenia. Maksymalny odczyt jaki udało mi się zanotować to 67°C, który na pewno byłby większy w specyficznych warunkach, typu zamknięta obudowa. Pomimo wyższej tempeatury, częstotliwość rdzeni nadal była ustawiona na 2GHz.

Drugą sprawą, która jest niewątpliwie ważna dla wielu użytkowników, a o której nie wspomniałem jest brak sprzętowego SPI. Istnieje jednak możliwość jego emulacji z maksymalną prędkością 390kHz. Jest to oczywiście mała wartość, ale do prostych zastosowań jak ambilight powninno wystarczyć z zapasem.

Na szczęście problem da się rozwiązać za pomocą dostępnych mostków USB to SPI - jak na przykład Adafruit FT232H. Niebawem postaram się napisać coś więcej na ten temat.

A co z Androidem? Android celowo został pominięty - do kolejnego wpisu.

Aktualizacja 2

Na prośbę jednego z czytelników sprawdziłem czy Kodi pod Ubuntu radzi sobie z materiałem MPEG2. Testom poddałem kilka próbek: 1080p (12Mbps, 18Mbps, 23Mbps, 65Mbps) przy 30fps, które odtworzyły się bez problemów.

Test odtwarzacza Kodi pod Ubuntu z materiałem MPEG2

Sprzęt do testów dostraczył sklep KAMAMI.pl


Komentarze Komentarze
Avatar 1
kszyh Windows 7 / Mozilla Firefox 45.0
26 March 2016 - 22:41 Jaworzno

Poradzili sobie z obsługą HDMI-CEC? Swego czasu z C1 strasznie dużo było z tym problemów. Niby było wsparcie, a mało komu to chodziło. Wiesz może, jak to jest przy C2? Myślę, tu oczywiście o sensie wykorzystania go jako media center.

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
26 March 2016 - 22:44 Bytom

Niestety nie posiadam TV z CEC - jednak na forum ludziska piszą, że działa dobrze.

Avatar 1
Mastafu Windows / Safari 537.36
10 November 2016 - 18:22 Ruda Śląska

Dopisuję się do pytania. Czy CEC działa poprawnie ? C1 sprzedałem właśnie dlatego, że CEC nie działał, a chcę mieć 1 pilot do wszystkiego.

Avatar 1
bre Windows / Safari 537.36
26 March 2016 - 23:16 Warszawa

Jest bardzo wiele Android TV BOXów które w cenie poniżej 40$ (np http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_334004.html) maja takie same parametry ( S905, Mali 450, 2GB ) oraz posiadają obudowę, pilota, zasilacz, BT, Wifi ale czy można po drobnych zmianach zainstalować na nich soft od C2?

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
26 March 2016 - 23:52 Bytom

Bez ingerencji w jądro zapewne nie - zdaję sobie sprawę, że istnieje grupa użytkowników, których interesuje tylko Android, ale wydaje mi się, że ta grupa właśnie sięgnie po Android Boxy, niż po ODROIDa czy Raspberry Pi.

Avatar 1
kcroot Windows 7 / Mozilla Firefox 48.0
22 August 2016 - 12:26 Kraków

Ale za to w OC2 masz modularną budowę doskonałe do DIY :)

Avatar 1
KyRol Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
26 March 2016 - 23:27 Warszawa

"Jak wspomniałem wcześniej, producent jasno podkreśla, że 64-bitowa platforma jest jeszcze bardzo młoda i mało stabilna. Wśród znanych problemów nad którymi wciąż trwają prace można wymienić: (...)
Znając jednak dotychczasowy wkład producenta i społeczności ODROID-a, jestem przekonany, że problemy te zostaną wkrótce rozwiązane."

Bardzo bym chciał aby to życzeniowe myślenie zetknęło się z rzeczywistością, niemniej problemy, które wymieniasz nie są trywialne i wcale nie są zależne wyłącznie od HK. Pisałem już wcześniej o BBB - piszących chyba roznosiła fantazja. Technicznie teoretycznie mocniejsza płytka dłuuugo nie dostała wsparcia w postaci binarnego blobu do gpu, w efekcie dopiero może pół roku temu ten stan rzeczy się zmienił. Kto bowiem dzisiaj BBB by chciał kupić w cenie odroida c2?

Nie sprawdzałem w sieci czy SoC w C2 jest jeszcze wspierany, w każdym razie jeśli już nie jest - może być nieciekawie ze wsparciem gpu. Tak zachłysnąłeś się tymi pełnymi 64-bitami na ARM, tymczasem moim zdaniem na pełne 64bity wedle mnie jest zupełnie za wcześnie. Mnie się bardziej podoba to co zrobiła Fundacja Raspberry Pi - postawiła na ewolucję, a nie rewolucję, jak to ma miejsce w przypadku C2. Problemy z działaniem Firefoksa to wierzchołek góry lodowej. Repozytoria dla ARM w 64 bitach ogólnie są bardziej wyposzczone od tych 32bitowych i nie zmieni się to z chwili na chwilę.

Dalej piszesz o niskich temperaturach - fajnie. No ale na forum są posty, że w pewnych zastosowaniach C2 dobija 75 stopni C. HK też coś eksperymentował z większym radiatorem od starszego Odroida. Szkoda Korneliuszu, że tak bardzo skupiłeś się na syntetycznych benchmarkach, w czasie gdy olałeś dość szeroko popularny temat emulacji w Androidzie na C2.

Test, testem a o GPIO ani słowa. A było o czym wspominać, jak choćby totalny brak SPI. Znaczna część modułów obsługuje SPI, a SPI w C2 nie ma. To dyskwalifikuje C2 w wielu zastosowaniach, a na głównej stronie HK można czytać i czytać, a słowa o tym nie ma, że nie spi. Dowiesz się tego dopiero na forum.

Sam kupiłem C2 będąc świadomym jego wad, niemniej do swojego wyboru zwyczajnie podchodzę bardziej pragmatycznie. Deklaracje producenta czy też twoje o tym, że bardzo kompromisowa sytuacja C2 się zmieni dla mnie nie mają podstaw ani uzasadnienia. To są jednie obiecanki. Kto wie - być może palcem po wodzie pisane...

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
26 March 2016 - 23:41 Bytom

"Tak zachłysnąłeś się tymi pełnymi 64-bitami na ARM, tymczasem moim zdaniem na pełne 64bity wedle mnie jest zupełnie za wcześnie"

Nie zachłysnąłem się przecież - zwróciłem jednak uwagę, że to jedyna chyba dziś platforma z 64-bitowym systemem.

"Szkoda Korneliuszu, że tak bardzo skupiłeś się na syntetycznych benchmarkach, w czasie gdy olałeś dość szeroko popularny temat emulacji w Androidzie na C2."

Na Androida przyjdzie czas - nie można wszystkiego ogarnąć od razu :) A część wychodzi właśnie po komentarzach jak Twoj, za który bardzo Ci dziękuję.

"Test, testem a o GPIO ani słowa. A było o czym wspominać, jak choćby totalny brak SPI. Znaczna część modułów obsługuje SPI, a SPI w C2 nie ma. To dyskwalifikuje C2 w wielu zastosowaniach, a na głównej stronie HK można czytać i czytać, a słowa o tym nie ma, że nie spi. Dowiesz się tego dopiero na forum."

Szczerze nie zajmowałem się tym aspektem jeszcze, ale zajmę. C2 jeszcze zagości nie raz. Brak SPI to faktycznie problem, zastanawiam się tylko w jakim stopniu. W większości zastosowań C2 będzie wybierany być może jako HTPC. Możliwy jest jednak softwarowy SPI do 390KHz, czy to wystarczy do większości zastosowań? Zobaczymy :) To na pewno będzie temat na kolejny wpis.

Avatar 1
Janusz Windows / Safari 537.36
27 March 2016 - 00:53 Warszawa

Chciałbym zauważyć, że o braku SPI Korneliusz wspomniał w notce zapowiadającej C2. Gdyby nie promocja na ostatnia sztuke odroida XU - to pewnie i na moim biurku leżałoby C2. Mnie osobiście zabrakło testów zapisu i odczytu z dysku twardego ale przez ethernet... ale taki test pewnie sam wkrótce będę mógł przeprowadzić. C2 kupię prędzej czy później, bo nie oszukujmy się - w tej cenie chyba nic lepszego na czym postawisz "zwykłego linuxa" - nie znajdziesz... Raspberry Pi3 to ważny komputerek, jak czytałem o tym że RasPi będzie miało wbudowane wifi to odłożyłem zakup kolejnego odroida. Niestety - ceramiczna antena zamiast mikrozłącza anteny szybko ostudziła zapał. RasPi3 swoją drogą to też rewolucja... Też 64 bity, wifi (a ethernet wciąż pod usb...). To że w oprogramowaniu jeszcze tego (chyba) nie widać, to jeszcze nie znaczy, że w przyszłości nie będzie. Wtedy gdy Pi3 dopiero zacznie raczkować - odroid już będzie miał gotowe rozwiązanie (cholera, 3 razy to kasowałem, bo mi to fanatyzmem zalatywało :D )

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
27 March 2016 - 01:34 Bytom

@Janusz - jutro powinien być nowy wpis na temat wydajności magazynów sieciowych, a dokładniej test z Netgear RN102.

Avatar 1
KyRol Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
05 April 2016 - 01:19 Warszawa

Patrzysz na same bebechy, a nie na to co powinieneś - firmware i soft. Czym jest płytka developerska bez softu doskonale wiedzą właściciele Orange Pi One i innych tanich płytek. Zależy do czego chcesz stawiać tego GNU/Linuxa. Zastosowania serwerowe - no ok, niemniej w takim przypadku możesz pokusić się na każdą płytkę.

Desktop? I tu się zaczyna wyliczanka co braków optymalizacji w najróżniejszych aspektach. Fundacja RPi ma swojego Raspbiana, który jest optymalizowany tylko pod układy w malnie, dostęp zarówno do otwartego sterownika GPU jak i własnościowego, optymalizacje przeglądarki pod kątem wykorzystaniem multimedialnych możliwości układu SoC, wczesny build waylanda, obsługa pełnego Open GL, dostęp do rzadszych dystrybucji np. PiCore (adaptacja TinyCore, które jest bardzo, bardzo lekkie; system zajmuje kilka Megabajtów). Więcej ludzi siedzi na malinie, więcej ludzi z tego korzysta, więc więcej developerów i firm dorzuca kodu do społeczności.

I nie, RPi3 to nie rewolucja, a ewolucja. RPi3 w przeciwieństwie do C2 nie ma problemu z obsługą tego co już jest dostępne i powstało na wcześniejszych malinach (no z nielicznymi wyjątkami, a i nad tym Fundacja RPi pracuje), w przypadku C2 pełen kompromis przez wspieranie tylko 64 bitów. Repozytoria 64bitowe w każdej dystrybucji na dzisiaj są zwyczajnie uboższe. Nie trzeba chyba za tym tłumaczyć, że i możliwości się kurczą.

Co Ci po desktopie na C2 bez Firefoxa, skoro na RPi3 z tym nie ma problemu? W przypadku C2 mówi się, że to choroba wieku dziecięcego, tylko nie wiadomo jeszcze czy to dziecko jak dorośnie w ogóle kiedykolwiek będzie pełnosprawne. Prace nad C2 trwały minimum pół roku i mnie to martwi, że te choroby wieku dziecięcego jeszcze są nie wyleczone. Jak tak to będzie wyglądało bez zmian przez następne pół roku - to ja dziękuję i wysiadam. Nadal za podstawowy SBC RPi3 mi będzie służyło.

Avatar 2
Korneliusz Android 6.0 / Safari 537.36
05 April 2016 - 06:35 Brak informacji

Masz spoko racji, z jednym wyjątkiem, który pomijassz. To są właśnie płytki developerskie, a nie platformy desktopowe. Jeśli twierdzisz, że RPi nadaje się na desktop z tymi licznymi zaletami i optymalizacjami to w fundacji coś musiało pójść nie tak. Masz chyba inne zastosowanie i to jest ok.

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
27 March 2016 - 01:35 Bytom

@KyRol - wpis został uzupełniony o Twoje celne uwagi :) Takich komentarzy tu trzeba ! :)

Avatar 1
Maniek Linux x86_64 / Mozilla Firefox 45.0
27 March 2016 - 12:00 Brak informacji

Jak rozumiem Kodi bylo uruchomione spod Ubuntu, a nie spod Androida? Jak radzi sobie z odtwarzaniem filmow w MPEG2?

Avatar 2
Korneliusz Android 6.0 / Safari 537.36
27 March 2016 - 13:12 Bytom

Tak, pod Ubuntu. Mpeg2 sprawdzę wieczorem i uaktualnie wpis :)

Avatar 1
Maniek Linux x86_64 / Safari 537.36
07 April 2016 - 08:46 Wrocław

Moglbys napisac z ktorego obrazu skorzystales i jakie tresci 4k probowales odtwarzac? Zainstalowalem u siebie LibreELECa z wtyczkami PVR i probowalem odtworzyc 2 kanaly dostepne FTA na 13E: FunBox UHD dziala bezblednie, natomiast HotBird 4k dosyc mocno sie przycina. Zastanawiam sie co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy?

Avatar 1
Maniek Linux x86_64 / Mozilla Firefox 45.0
29 March 2016 - 17:57 Wrocław

Bede wdzieczny za releacje z testow ;-)

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
31 March 2016 - 00:08 Bytom

Testy MPEG2 zostały dodane do wpisu :)

Avatar 1
Vigo70 Windows 7 / Mozilla 11.0
01 April 2016 - 11:44 Warszawa

Panowie, plizz o pomoc. Chcę zakupić minikompa :). Mam takie potrzeby, by KODI śmigało, czasem jako minikomp (openofice) a dla dzieciaka by mógł czasem pograć w minecrafta.
Co wybrać Malinke 3 czy Odroida C2? A... linux nie jest moim konikiem, które z tych "cudeniek" łatwiej będzie używać.

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
05 April 2016 - 06:51 Bytom

Myślę, że lepszym wyborem będzie dla Ciebie RPi3 - zdecydowanie łatwiej będzie odnaleźć Ci się w internecie i tysiącami projektów i rozwiązań.

Avatar 1
Maniek Linux x86_64 / Mozilla Firefox 45.0
02 April 2016 - 20:42 Warszawa

Mam jeszcze 1 pytanie: Probowales moze podlaczyc dodatkowy sensor IR pod GPIO, jak w RPi? np TSOP3848? W Rpi mozna go bylo podlaczyc bezposrednio pod malinke kabelkami, dzieki czemu byla mozliwosc wyciagniecia IR na przod wiekszej obudowy. Chetnie zrobilbym cos takiego z C2, ale tutaj GPIO nie jest kompatybilne z RPi, a poza tym ma juz wbudowana diode IR. Niestety nie da sie jej wyciagnac na przod obudowy :(

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
05 April 2016 - 06:54 Bytom

Faktycznie umiejscowienie IR jest dość niefortunne - pytanie za 100pkt? Wylutowanie nie wchodzi w grę? :) Niemniej postaram się odpowiedzieć na to pytanie w niedalekiej przyszłości.

Avatar 1
Maniek Linux x86_64 / Safari 537.36
05 April 2016 - 08:15 Wrocław

Prawdę mówiąc wolałbym tego uniknąć, jeżeli tylko byłaby możliwość podłączenia dodatkowego IR pod GPIO. W końcu lirc pozwala wybrać urządzenie, które ma być uzywane. Sam TSOP kosztuje ok 2zł, a kabelki też nie są specjalnie drogie, poza tym wszystkie części zostały mi z RPi. Pozostaje tylko pytanie jak to podłączyć, aby działało. Szkoda, że zdecydowali się wbudować IR na stałe. Myśle, że przy cenie sensora mogli sposkojnie ograniczyć się do wyprowadzenia pinów w tym miejscu.

Avatar 1
Janusz Windows / Safari 537.36
02 April 2016 - 21:17 Warszawa

Jeśli linux nie jest konikiem, to w moim przekonaniu (niestety) malinke... Ale jeśli radzisz sobie z linuxem w ogóle i potrafisz używać forów - To odroid odwdzięczy Ci się większą wydajnością, a co za tym idzie dłużej nie będziesz potrzebował go wymieniać na nowszy model ;P

Avatar 1
Z Linux x86_64 / Mozilla Firefox 38.0
15 April 2016 - 09:14 Cieszyn

Wczoraj miałem możliwość zapoznania się z Odroidem C2.
Skupię się tylko na tym co mnie zirytowało.
Ubuntu 1604 - faktycznie jest jeszcze do dopracowania.
1. Firefox wykrzacza się tak jak producent pisze.
2. Próba aktualizacji, w moim przypadku, zakończyła się fatalnie - system już się nie uruchomił.
3. Dziwna sprawa:
$ cat /proc/cpuinfo pokazuje 4 rdzenie
gnome-system-monitor natomiast pokazuje, że są dwa CPU.

Ponieważ wcześniej miałem do czynienia RPi2 stwierdzam, że Raspbian jest bardzo dopracowany i stabilny. Ubuntu Odroida ma jeszcze dużo do zrobienia - proste apt-get upgrade nie załatwia tej sprawy.
Androidem się nie zajmowałem.
W najbliższym czasie mam zamiar zmierzyć się z Archem na Odroidzie, może tam będzie lepiej.
Odnośnie pamięci eMMC: nie warto ich kupować są zbyt drogie.
A odczucia (nie wykresiki) są podobne jak w przypadku karty SD.

Avatar 1
Z Linux x86_64 / Safari 537.36
18 April 2016 - 10:12 Cieszyn

Po niedzielnych ćwiczeniach z Odroid-C2, pozwalam sobie zamieścić moją subiektywną opinię.
Być może nieobiektywną z powodu braku wiedzy w niektórych aspektach.
Ale takie jest moje zdanie.

1. Android.
Odpaliłem. Cukierkowe ikony i kolory.
Emulator terminala jest dostępny, ale za bardzo nie wiedziałem co tam pisać.
Wszak pakietami apk zarządza Google za pomocą swego Play.
Pooglądałem i dałem spokój.
Widać, że Odroid jest do Androida stworzony.
2. Arch
Ruszył, doinstalowałem odpowiednie pakiety i ruszyły X-y.
Następnie środowisko graficzne Xfce4 - z tych lżejszych wydaje mi się najprzyjemniejsze.
RPi (Raspbian) ma Lxde - też dobre.

Uwagi te samo co w odroidowym Ubuntu.
a) Kernel w Archu to 3.14.18, ten sam co w Ubuntu. Raspbian ma 4.1, ja w blaszaku (Intel) mam 4.4.
Dla przypomnienia, po 3.19 nastąpił kernel 4.0.
Wg mnie pokazuje to wpływ patentów.
Te procesory Risc nie mają udostępnionej dokumentacji tak jak Intel, Amd i reszta przyzwoitego towarzystwa.
Twórca Odroida polepił linuksowe jądro swoimi tajemnymi łatami i udostępnił społeczeństwu.
Dopóki taki procesor pracuje w pralce, telewizorze etc. i wykonuje on dobrze te kilka zadań - jest OK.
Ale co innego, gdy Hardkernel udostępnia swój produkt całemu światu domorosłych majsterklepków,
co będą łączyć tego Odroida z nie wiadomo czym.
W końcu Tornvalds et consortes coś do tego jądra regularnie dokładają?
Tym bardziej, że w okolicach 4.x coś ulepszali w pracy 64 bitowych arm-ów.
Biorąc to pod uwagę: RPi - Raspbian jest tu do przodu.
b) Firefox wywala się na Archu tak jak na Ubuntu - odinstalowałem.
Chromium chodzi dobrze.
c) Streaming na Chromium.
Pełny ekran:
1080 - duże skoki,
720 - skoki
480 - małe skoki da się już oglądać, ale denerwuje
360 - można by się zgodzić, że jest to odtwarzanie.
Jak z tego widać Broadcomowy VCore z RPi nie jest gorszy od odroidowego Mali.
Trzeba pamiętać, że moje próby na RPi2 dotyczyły RAMU 64 MB przydzielonego do grafiki.
Nie próbowałem z większą ilością.
d) youtybe-dl, (film Kolonki) i odtworzenie.
No tak ale czym?
Nie ma czegoś takiego jak w RPi omxplayer czyli produkt Broadcoma pod swoje VCore.
VLC na domyślnych ustawieniach nie wyświetla wideo.
Trzeba w preferencjach dać obraz na X11, kodek na va-api przez drm i można oglądać na fullscreen.
Tylko nie wolno przesuwać suwaka czasu - vlc nie nadąży i sypie się obraz
Zalecanego przez Hardkernel Kodi na Archa nie ma.
Zresztą wg mnie ten cały Kodi to taki rycerz na białym koniu, który jak przyjedzie to jest starym chłopem na chabecie.
Kodi nie jest produktem Hardkernela pod swoje bebechy, tak jak to jest w przypadku omxplayera
Broadcom (o dziwo!) lepiej się stara.
Ten jego omxplayer - to mucha nie siada.

Podsumowując:

System działa, responsywność zadowalająca.

Jakby mnie ktoś zapytał jaką płytkę kupisz w przyszłości, odpowiem: RPi4!

Hardkernel chciał przebić popularność RPi i nawtykał do swego wyrobu 2 GB Rami i 1,6 GHz.
W porównaniach na kartce wygląda fajnie, ale jeszcze jest coś takiego jak wsparcie.

Odroidowy Ubuntu 1604 został wydany w lutym.
http://dn.odroid.com/S905/Ubuntu/
Symbol Ubuntu 1604 oznacza kwiecień 2016 rok, jt. tzw. Xenial Xerus.
https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseSchedule
Wtedy, w lutym, była to wersja beta 1.
14 kwietnia Ubuntu zamroziło wersję final -wyjdzie 21 kwietnia.
Hardkernel uważa, jak widać z linku z obrazem, że nic nie musi robić apt-get upgrade załatwi wszystko.
W moim przypadku nie załatwił - za dużo zmian w między czasie.
Jak wyżej pisałem, po upgrade, Ubuntu mi nie wstał.

Towarzystwo Raspberry Pi dawno opublikowało by nowy obraz Raspbiana.

No i po cholerę ten Ubuntu?
Broadcom wybrał Debiana.
Ubuntu to takie majsterkowanie na pakietach Debiana, z nie zawsze dobrym skutkiem.

To by było na tyle.
Odroid-C2 jedzie, ale spodziewałem się większych osiągnięć.

Avatar 1
rufik Windows / Safari 537.36
19 April 2016 - 14:06 Warszawa

Zastanawiam się nad nowym sprzętem na mój domowy headless server. Obecnie mam terminal HP T5720 (AMD Geode NX 1500) pracujący pod kontrolą Ubuntu 14.04 LTS, który trochę prądu wcina (~10-20W), Do tego nie mam UPS do niego.

Dlatego pomyślałem, że przesiadłbym się na na jakiś mały sbc ARM, który będzie mniejszy, oszczędniejszy, równie szybki i ogólnie fajny :) Kupiłem nawet w przypływie szaleństwa Orange Pi 2, działa nieźle z Armbian, jest światełko w tunelu na mainline kernel, może by się nadał, ale chcę go użyć do innych celów :)

Dlatego myślę nad tym, co kupić. W zasadzie mam takie kryteria:
1. Wsparcie w mainline kernel (4.5/4.6/itd) w najbliższych kilku miesiącach.
2. Wydajność jednego core zbliżona do tego, co mam, czyli sysbench na jednym wątku dla cpu-max-prime=20000 to 20, dla cpu-max-prime=50000 to 75.
3. Możliwość łatwego "dołożenia" rozwiązania typu "UPS hat", np. takiego UPC PIco Hat http://www.modmypi.com/raspberry-pi/breakout-boards/pi-modules/ups-pico

Co byście polecali? Odroid-C2? Nieco słabsze RPi3?

Avatar 1
Maniek Linux x86_64 / Mozilla Firefox 45.0
23 April 2016 - 12:24 Wrocław

Udalo sie komus uruchomic IR por GPIO?

Avatar 1
radek Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 46.0
15 May 2016 - 22:55 Warszawa

jest jeszcze armbian 5.10 wydany na C2. Właśnie flashuję kartę micro-sd. Odroid wypuszczony "po chińsku" czyli... najpierw sprzęt a software później moze kiedys.... i co z tego ze hardware to prawie ideał...

Avatar 1
Marcin Windows 7 / Mozilla Firefox 46.0
01 June 2016 - 08:34 Brak informacji

Witam. Zastanawiam sie mocno nad zakupem tej plytki czyli Odroid C2 i podpieciu jej kablem ethernet pod router wifi.

Zadania jakie mialaby spelniac to:
-Odtwarzanie (aplikacja KODI) domowej biblioteki filmow oraz nagran z kamery i zdjec z aparatu na tv. Wszystko z dysku usb.
-Serwer plikow dla pozostalych urzadzen w sieci (laptopy, smartfony) tak aby mozna bylo odtwarzac pliki z tego dysku usb i przenosic pliki po wifi (przez router).
-Przegladanie internetu na ekranie tv.
-Obsluga klawiatur i myszy bezprzewodowych.

Z tego co widze moje potrzeby powinny spelnic obydwa systemy oficjalne. Ubuntu ma Kodi, przegladarke www, zakladam ze aplikacje serwerowe tez sa dostepne. Android ma przegladarke www i Kodi ma jakas wtyczke do wspoldzielenia plikow protokolem smb.

Linuksa znam slabo. Mam zamiar bazowac na gotowych obrazach systemow operacyjnych i tutorialach. Jezeli pojawi sie jakis problem to zapewne nie rozwiaze go sam tylko bede szukal pomocy w necie.

Dlatego tez zastanawiam sie czy nie bardziej rozsadny bedzie zakup Raspberry Pi3 ze wzgledu na wieksza popularnosc i wsparcie. Obawiam sie tylko ze 1BG Ramu to za malo do przegladania internetu, a 100Mbps ethernet to zbyt wolno do streamingu video i wygodnego transferu plikow.

Prosze o rade i pozdrawiam.

Avatar 1
asdf Windows 7 / Safari 537.36
07 July 2016 - 17:22 Brak informacji

Jeżeli ktoś znajdzie, to proszę o jakiś link jak uruchomić kodi jako NAS (chodzi mi o współdzielenie plików na androidzie)

Avatar 1
radek Linux / Mozilla Firefox 45.0
18 July 2016 - 17:48 Warszawa

Wyszedł Bananapi M64 z allwinnerem A64 1.2 Ghz - moze kotś dostarczy na testy ze sprzedawców...

Avatar 1
kolaborant Windows / Safari 537.36
19 October 2016 - 15:35 Warszawa

mam odroida c2 już trochę, linux działa bardzo dobrze, firefoxa nie uruchamiałem ale chrome w zupełności wystarczy lepiej internet śmiga jak jest bezpośrednio wpięty kabel niż po karcie wifi kodi,(xbmc) chodzi dobrze udało się uruchomić pi music na nim, bezproblemowo łaczenie bluetooth ze smartfonem wieża, i puszczanie muzyki z dysku wpiętego w otg jedynie musiałem jeszcze przejściówkę przewód dokupić do monitora żeby działało klawiatura i mysz działaja ja mam pod jednym usb , mam obraz retro pi ale tym się jeszcze nie bawiłem wogle pracując od 6 do 20 codziennie wogle się zastanawiam jak ja na to czas mam jeszcze:) ale daje się radę:P nas bym chciał jeszcze na tym postawić i byłbym ukontentowany.

Avatar 1
Milosz Windows / Safari 537.36
20 February 2017 - 12:11 Brak informacji

Czy ktoś wie na ile wydajne są porty USB? Chciałbym z jednej strony podłączyć przez USB kartę WiFi działająca po 5Ghz, a dodatkowo zewnętrzny dysk twardy. Zastanawiam się jaki maksymalnie osiągnę transfer sieć -> dysk. Czy ograniczeniem będzie tylko prędkość USB 2.0, czy sam kontroler się będzie dławił?

Avatar 1
Marcin Windows 7 / Mozilla 11.0
11 March 2017 - 10:55 Brak informacji

Jezeli chodzi o wifi to ja mam wifi module 4 od odroida i lacze 120mbps i speedtesty pokazuja 90 -100 mbps. Rzeczywiste predkosci pobierania plikow widzialem czasami 9 MB/s (zazwyczaj 4 - 7MB/s). Wszystko na wifi 5GHz oczywiscie. Do mojego c2 mam podpiety dysk zewnetrzny 2TB 3,5" USB2.0 i zapisuje/odczytuje z predkoscia okolo 20MB/s. Transfery po sambie z c2 do laptopa na wifi 5GHz tak do 7 - 8 MB/s. Drugi laptop na 2,4GHz to tak do 4MB/s. Mam nadzieje, ze to Ci jakos pomoze.

Avatar 1
Obesrwator Linux x86_64 / Mozilla Firefox 51.0
10 March 2017 - 03:12 Zabrze

"...i doda brakującą akcelerację układu Mali dla X11"

Po kiego czorta wsparcie akceleracji dla X11, jeśli X11 idzie do krainy wiecznych errorów?
Ważniejsze jest wsparcie akceleracji dla Waylanda - to jest aktualna technologia wyświetlania obrazu (która zapewnia też warstwę zgodności z Xorgiem - Xwayland).

Dla MPV, VLC, Kodi itp potrzeba drivera do biblioteki vaapi, która odpowiada za akcelerację na kartach min Nvidii (poprzez vdpau), Intela i AMD.
Oprócz tego ważna jest akceleracja EGL, OpenGL-ES2 i OpenGL,
z przyczyn dosyć oczywistych - np przez mechanizm glamor akceleracja 2D też korzysta z OpenGL.

Pozdro

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 52.0
11 March 2017 - 22:16 Bytom

Cytat pochodzi z marca 2016 :D a X11 jeszcze bardzo długo będzie tam szedł.

Avatar 1
Obserwator Linux x86_64 / Mozilla Firefox 52.0
27 March 2017 - 00:36 Zabrze

X11 ma przed sobą ostatnie "minuty" już od roku.
Sterowniki Intela i ANDGPU są w pełni zgodne z Waylandem, jedynie sterowniki Nvidii przez porzucenie GBM na rzecz EGLstream jeszcze nie pozwalają używać Waylanda, bo o prostu poza Gnome 3.24 nie ma jeszcze ani jednego środowiska, które chodzi na EGLstream, chociaż np biblioteki QT5 wspierają ten mechanizm.
Kiedy Team KDE przestanie się indyczyć na Nvidię, i wsadzi wsparcie dla EGLstream podobnie, jak to się słało w QT5, to Xorg będzie potrzebny może do FLuxboxa czy Enlightenmenta, a to też nie będzie trwało wiecznie, bo utrzymanie tego trupa X11 to już ciężka nekrofilia, od co najmniej 7 lat i Kernela 2.6.32, kiedy ostatni raz była próba sensownego ogarnięcia Xorga, nieudana z resztą.

I nie jest to problem sympatii do Xorga, tylko fakt, że nie ma już na świecie człowieka, który wie, co jest w tym kodzie i chce się nim jeszcze zajmować. Xorg to jest d dżungla, gdzie ten kod żyje własnym życiem, nie dziwi mnie też, że jest akceleracja GPU na FBdev a nie ma na X11.
Jeżeli przy tworzeniu Compiza 90% roboty to były błędy i problemy Xorga, podobnie w przypadku Gtk i QT, to ja nie mam więcej pytań.

Sterownik do akceleracji GPU powinien powstać nie dla Xorga ale dla biblioteki libva, która jest uniwersalnym API dla wszystkich typów akceleracji GPU, wspiera Waylanda i FBdev.
Przykład sterownika do VAAPI:
https://github.com/01org/intel-vaapi-driver

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 52.0
27 March 2017 - 07:22 Bytom

Pożyjemy, zobaczymy. W moim przypadku - do czasu braku pełnego wsparcia przez NV i Canonical - Wayland pozostaje u mnie jedynie w strefie ciekawostek. Oczywiście mam nadzieję, że będzie tak jak właśnie mówisz.

Avatar 1
Obserwator Linux x86_64 / Mozilla Firefox 52.0
28 March 2017 - 22:54 Zabrze

Wsparcie od Cannonical? to jakieś żarty?

Od Debiana po Linux From Scratch jest wsparcie dla Waylanda, wszystkie sterowniki GPU z kernela są zgodne z Waylandem, biblioteka libva ma wsparcie dla Waylanda, KDE Plasma 5 już jest zrobiona na Waylanda, podobnie Gnome 3.20.
Sterowniki AMDGPU też są zgodne z Waylandem, stery NV też by działały, gdyby nie kretyńska złośliwość Nvidii, która równocześnie z wdrożeniem Waylanda do sterownika wyłączyła dla EGL mechanizm GBM (dla OpenGL jest), i postawiła na własne rozwiązanie EGLstream.

Jak na razie będzie na nim chodzić tylko Gnome-3.24, na kompromis w sprawie innych środowisk graficznych trzeba chyba poczekać na palec Linusa.

Ostatnia konferencja XDC sytuacji nie wyjaśniła, mimo, że wszyscy tego oczekiwali.
xD

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 52.0
29 March 2017 - 00:03 Bytom

No widzisz - dla mnie to kryteria must-have. Nie będę zmieniał karty graficznej i dystrybucji dla Waylanda.

Avatar 1
Echhh Windows / Safari 537.36
05 May 2017 - 12:09 Brak informacji

Te 2GHz to ściema. W rzeczywistości standardowo s905/s905/s912 chodzi @1.53GHz, a po OC ~1.65GHz max

Avatar 1
kezook Windows / Safari 537.36
30 May 2019 - 13:22 Brak informacji

Witam,
można zainstalować gruba i jechać na 2 systemy(android/ubuntu)?