SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Po cennych uwagach Wasyla powstała kolejna wersja Monitino UNO 1.8 wzbogacona o kilka elementów. Przede wszystkim poprawiłem krytyczne błędy, takie jak: brak kondensatorów odprzęgających i filtrujących, a także rezystora podciągającego Reset do zasilania. Zoptymalizowałem również odrobinę płytkę PCB. Z innych zmian można wymienić między innymi: wyprowadzenie na przyszłość wejść analogowych i możliwość zasilania układu wyłącznie z portu USB - opcja przydatna dla osób, które mają zasilanie na USB po wyłączeniu komputera, a chcą mieć mimo wszystko prezentację godziny, wskazania temperatury oraz wilgotności powietrza.

Postanowiłem dodać kilka zabezpieczeń na wypadek ewentualnego zwarcia i poważniejszych uszkodzeń komputera.

Ostateczna (chyba) wersja została wzbogacona również o PCB dla wyświetlacza TFT z przyciskami sterującymi, gotowymi do montażu w zatoce 5.25".

Tryb uśpienia

Tryb pomiarowy

Schematy połączeń

Płytki PCB

Na zakończenie

Pozostaje mi już tylko zapakowanie wszystkiego do komputera i przygotowanie zaślepki do zatoki 5.25". Na chwilę obecną nie wiem, czy będę się bawił w wycinanie w plastiku, czy zamówię sobie odpowiednio frezowaną plexi i okleję czarną okleiną. Wszystko zależy od tego jak mi to wyjdzie manualnie :)

Więcej informacji:

Strona projektu: https://www.jarzebski.pl/projekty/monitino-uno.html
Poprzednia wersja 1.2: Dalsze zabawy z Monitino UNO
Jak to się zaczęło: Arduino monitoruje Linuksa

Reklama

W oczekiwaniu na nowe PCB do poprzedniego projektu przygotowałem sobie pierwszy zarys nowego gadżetu o nazwie SoundBall.

SoundBall jest, a raczej będzie świetlnym equalizerem audio, umieszczonym w mlecznej kuli, mieszając barwy szesnastu diod RGB oraz rzucając punktowe oświetlenie za pomocą kolejnych szesnastu.

W projekcie wykorzystano układ MSGEQ7 oraz dwa układy TLC5940 pracujące w mulitpleksie ze względu na diody RGB, co daje nam w sumie 96 linii PWM.

SoundBall ma również przewidzianą  funkcję oświetlenia relaksacyjnego z możliwością wyboru jednego z kilkunastu programów za pomocą protokołu Bluetooth, bezpośrednio z telefonu komórkowego.

W następnej kolejności czeka mnie jeszcze przygotowanie płytki, odpowiedni montaż oraz ukończenie programu sterującego.