SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Przez moje łapska przewinęło się już kilka płytek opartych o układ SoC Allwinner A10/A20, ale tym razem, mam dla Was prawdziwego smoka - CubieTruck lub jak kto woli Cubieboard3. Dzięki ponownej uprzejmości sklepu ArduinoSolutions mam okazję przyjrzeć się mu z bliska.

CubieTruck zapakowany jest w solidne kartonowe pudełko, które zawiera płytkę jak i niezbędne akcesoria. Znajdziemy w nim kabel USB OTG, przyklejany radiator, kabel SATA, akrylowe plexi, zestaw miedzianych kołków dystansowych oraz przejściówkę zasilającą DC«»USB.

CubieTruck wyposażony jest dwurdzeniowy układ AllWinnerTech A20 (ARM® Cortex™-A7) z układem graficznym Mali400 MP2 wspierającym OpenGL ES 2.0. Do dyspozycji dostajemy 2GB pamięci RAM DDR3 taktowaną częstotliwością 480MHz. W komunikacji ze światem pomoże nam port Ethernet 10M/100M/1G oraz wbudowana karta WiFi oraz Bluetooth z wewnętrzną anteną. Płytka została także wyposażona w port SATA 2.0 oraz linię zasilania 5V dla dysków 2.5". Możliwe jest również podłączenie dysku 3.5", jednak będziemy potrzebowali oddzielnego źródła zasilania 12V.

Jeśli chodzi o gniazda to znajdziemy tutaj 2x USB, 1x OTG (do wypalania wbudowanej pamięci NAND o rozmiarze 8GB) oraz optyczne gniazdo SDPIF. Bardzo cieszy również odbiornik podczerwieni IR oraz gniazdo słuchawkowe. Na płytce umieszczono również baterię litową do podtrzymywania zegara RTC.

Robotycy również znajdą coś dla siebie. Na 54 pinach dwóch portów rozszerzeń dostępne są takie szyny jak: I2S, I2C, SPI, CVBS, LRADC, UART, PS2, PWM, TS/CSI, IRDA oraz TVIN. Wszystko to na płytce o rozmiarze 11 cm x 8 cm.

Montaż

Zlożenie całości zajmuje niewiele czasu i jest kompletnie bezproblemowe. Do jednej z akrylowych plexi możemy przymocować dysk twardy i umieścić go na samym spodzie konstrukcji. Jest to naprawdę fajne rozwiązanie, ponieważ nie musimy się martwić, że coś nam wysunie i zniszczy podczas transportu i użytkowania.

Na koniec pozostaje nam już tylko przymocować CubieTruck, założyć akrylową osłonę oraz podłąćzyć dysk twardy.

Instalacja programu LiveSuit

Aby zainstalować system w pamięci NAND z poziomu Linuksa będziemy potrzebowali programu LiveSuit, który możemy pobrać stąd (zarówno w wersji 32-bitowej jak i 64-bitowej). Jeśli korzystacie z Ubuntu/Debiana wystarczy uruchomić program instalacyjny LiveSuit.run, który skompiluje odpowiedni moduł jądra oraz wgra program do katalogu domowego ~/LiveSuit.

 1. # chmod +x LiveSuit.run
 2. # sudo LiveSuit.run

Jeśli korzystacie natomiast z dystrybucji, której nie wspiera instalator (np. Slackware), należy wypakować zawartość i skompilować moduł jądra samodzielnie:

 1. # tail -n +60 LiveSuit.run > LiveSuit.tar.bz2
 2. # tar xjvf LiveSuit.tar.bz2
 3. # cd LiveSuit
 4. # rpm2cpio awdev-0.5-1dkms.noarch.rpm | cpio -idmv
 5. # cd usr/src/awdev-0.4
 6. # make

Otrzymamy w ten sposób plik awusb.ko, który kopiujemy do katalogu modułów jądra i wydajemy polecenie depmod

 1. # sudo cp awusb.ko /lib/modules/*wersja*jadra*/misc/
 2. # sudo depmod
 3. # sudo modprobe awsusb

Instalacja systemu

Do wyboru mamy sporą ilość dystrybucji Linuksa - ArchLinux, Cubian, Debian, Fedora, Lubuntu oraz Ubuntu. Wszystko co musimy zrobić to pobrać interesujący nas obraz, wypakować oraz wgrać go pamięci NAND za pomocą programu LiveSuit. W tym celu uruchamiamy LiveSuit, wybieramy rozpakowany obraz w formacie img i podłączamy CubieBoard poprzez port USB OTG trzymając jednocześnie przycisk FEL. Po podłączeniu zasilania, LiveSuite powinien zacząć wgrywać obraz do pamięci NAND.

Uruchomienie systemu

Po kilku chwilach uruchamia się wybrany przez nas system. Ja na początek wybrałem Ubuntu Desktop.

Na pierwszy "rzut" postanowiłem sprawdzić wydajność dysku podłączonego pod port SATA oraz pamięci NAND.

Wygląda zachęcająco - średnia prędkość odczytu z dysku twardego to około 80MB/s w porównaniu do 10MB/s dla pamięci NAND. Widoczny pik 160MB/s spowodowany jest właściwością dysku twardego Seagate Momentus XT, który wyposażony jest  8GB pamięci SSD.

Jak przeprowadzić się z system na dysk?

Booloader nie pozwala na bezpośrednie uruchomienie jądra z innego miejsca niż pamięć NAND, dlatego musimy przenieść tylko system plików rootfs na wybrany przez nas dysk. Po ówczesnym założeniu partycji na dysku, musimy skopiować system plików z pamięci NAND na wybraną partycję. Ja na wstępne testy, utworzyłem tylko jedną partycję sda1.

Postępujemy dalej następująco:

 1. # sudo dd if=/dev/nandb of=/dev/sda1 bs=1M
 2. # resize2fs -f /dev/sda1

Na koniec musimy wyedytować plik bootujący na partycji /dev/nanda

 1. # sudo mount /dev/nanda /mnt
 2. # sudo vi /mnt/uEnv.txt

Na początek dopisujemy do linii parametrów rootdelay=3 oraz zamieniamy wpis nand_root=/dev/nanda na nand_root=/dev/sda1

Zapisujemy i restartujemy :)

 1. # sudo umount /mnt
 2. # sudo sync
 3. # sudo reboot

Po restarcie mamy już uruchomiony system z dysku twardego.

Kilka uwag na koniec

CubieTruck to kawałek dobrego sprzętu, który idealnie nada się zastosowania sieciowe w naszej sieci domowej. Gigabitowy port Ethernet oraz możliwość podłączenia dysku SATA daje niemałe możliwości. Oczywiście nielubiany układ graficzny Mali400 nie uraduje wszystkich zainteresowanych, jednak uzyskanie akceleracji sprzętowej do odtwarzania filmów jest możliwe - pokazałem to na przykładzie własnej dystrybucji Sunflower dla Iteaduino Plus A10. Z tego co zauwazyłem dystrybucja Fedora 20 korzysta już ze sterownika fbturbo i posiada wszelkie niezbędne moduły jądra do akceleracji sprzętowej video. Warto również zaznacznyć, że w przypadku Cubieboardów działa prężnie działająca społeczność zgromadzona na forum dyskusyjnym oraz jest dostępna obszerna dokumentacja.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Cubietruck chętnie sprawdzę to dla Was, a w między czasie "ugotuję" własną dystrybucję!


Sprzęt do testu dostarczył sklep
ArduinoSolutions.

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Fookoo Windows 7 / Safari 537.36
16 June 2014 - 11:40 Warszawa

Czy ten układ jest w stanie pociągnąc jako Media server. tj

XMBC
+ jakis server
WWW
Torrent (deamon)

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 29.0
16 June 2014 - 12:35 Katowice

Chodzi Ci o udostępnianie filmów z niego dalej czy oglądanie na nim ?

Avatar 1
Maciej S. Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 30.0
16 June 2014 - 22:19 Warszawa

Ja jestem ciekawy jak oceniasz ten sprzęt jako alternatywę dla PC-ta? Czyli codzienna praca, odtwarzanie filmów na monitorze Full HD no i proste przeglądanie internetu.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 29.0
16 June 2014 - 23:05 Bytom

ciężko tutaj równać jakiekolwiek tego typy płytki w zastępstwo dla PC-ta - zależy co się rozumie pod pojęciem "codzienna praca", Jak wspomniałem we wpisie, przygotuję jakąś własną dystrybucję z akceleracją video i zobaczymy :) może zrobię jakiś większy wpis z serii tydzień pracy na cubie?

Avatar 1
Programista Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 27.0
14 July 2014 - 14:56 Brak informacji

Jaja se robisz hahahaha to nie jest żadna alternatywa dla nawe miini pc. Mam cubietrucka z najnowszym 14.04 ubuntu desktopem, fturbo i uwazam ze to sie nawet do przegladania internetu nie nadaje nie mowie juz o robieniu czegokolwiek na tym sprzecie nie wspomnie juz o xbmc. To nie jest pc tylko coj bardziej jak adruina zeby se podpiac wiatraczek i go wlaczac lub wylaczac heheh tak prawda. W konsoli se mozna na tym pracowac w fullhd to wszystko.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 30.0
14 July 2014 - 16:03 Bytom

Strasznie ciężko się czyta to co napisałeś - popracuj nad przekazaniem myśli.

Problem w tym, że niektórzy (w tym chyba Ty) kupują takie płytki z oczekiwaniem, że zastąpi to pełnoprawny komputer. Przeznaczenie tego jest zupełnie inne niż sugerujesz, ale zakładam, że inne zastosowania są dla Ciebie po prostu obce. Wybór wczesnej wersji Ubuntu 14.04 dla Cubietrucka to istne nieporozumienie :)

XBMC działa bardzo dobrze, o ile się potrafi użyć CedarX / Libhybris, Więc nie pisz głupot.

Natomiast przyrównanie Allwinner A20 do ATmega328 mówi mi o Twojej wiedzy bardzo wiele :)

Polecam poczytać więcej.

Avatar 1
jan Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 49.0
11 October 2016 - 22:20 Brak informacji

No raczej, do full grafy wykorzystania odpada, do całej reszty nadaje się idealnie, mega wydajny, czyli tak - konsola i jazda :D

Avatar 1
Erni Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 33.0
10 November 2014 - 10:25 Brak informacji

Nie ma mowy mam chyba że jesteś masochistą. Mam cubietrucka jako serwer z ubuntu 14.04 lts i cenie sobie, ale układ graficzny w tym sprzecie to totalna porażka. WOgóle demon predkosci to nie jest ;)

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 33.0
10 November 2014 - 11:26 Bytom

W tym temacie pokochałem Jetsona TK1 i ODROID XU3! Póki co, nie widzę nic lepszego

Avatar 1
blsd Windows 7 / Mozilla Firefox 30.0
17 June 2014 - 00:09 Warszawa

Obecnie pracuję na tej płytce w pracy. Niestety poza sprzętem nie mogę wystawić jej pozytywnej opinii. Pomimo dość dobrego sprzętu za tę cenę , brakuje jakiegokolwiek wsparcia ze strony producenta. Allwinner (producent SoCa A20) nie dostarcza wystarczającej dokumentacji, w której opisane byłyby takie komponenty jak dekoder video/audio, itp. Mówiąc krótko: płytka nadaje się do postawienia na tym dystrybucji linuksowej lub androida. Do zastosowań zaawansowanych bez NDA z Allwinnerem nie poleciłbym jej.

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 29.0
17 June 2014 - 07:47 Katowice

Witaj! Widzę, że masz niemałe doświadczenie. Pozwól, że zapytam co byś polecił?