SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Poszukując alternatywnych płyt głównych (carrier-board) dla modułu Jetson TX1, natknąłem się na ciekwą ofertę niemieckiej firmy Auvidea w postaci modeli J100 oraz J200.

Auvidea J100

Model J100 został opracowany głównie na potrzeby projektów UAV (unmanned aerial vehicle), czyli bezzałogowych statków powietrznych.

Auvidea J100

Na płycie o rozmiarach 50x87mm znajdują się:

 • dwa gniazda CSI-2 4 lane (22 pinowe FPC / raster 0.5mm)
 • dwa gniazda CSI-2 2 lane (15 pinowe FPC / raster 1.0mm)
 • slot kart pamięci microSD
 • dwa gniazda USB 3.0 typ A (9 pinowy PicoBlade)
 • jedno gniazdo USB 2.0 typ A (złącze na płycie)
 • dwa porty UART (3.3V TTL, 6 pinowy PicoBlade)
 • dwa interfejsy I2S
 • fan connector (4 pinpwy PicoBlade)
 • gniazdo micro HDMI
 • gigabitowy port Ethernet (złącze na płycie)
 • złącze PCIe x4 (złącze na płycie)

Reklama

Już od dłuższego czasu krążyły plotki o nowej platformie ODROID-C2, która będzie następcą bardzo ciepło przyjętego ODROID-C1. Hardkernel postanowił w końcu przerwać milczenie i podzielił się na forum swojej społeczności jego specyfikacją techniczną, która wygląda bardzo ciekawie.

ODROID-C2 będzie bowiem pierwszym 64-bitowym SBC od tego producenta, wyposażonym w czterordzeniowy procesor Amlogic S905 z układem graficznym Mali-450 MP3 i taktowany zegarem 2GHz (ARM Cortex A53).

ODROID-C2
 

ODROID-C2 posiada 2GB pamięci RAM, gigabitowy port Ethernet, cztery porty USB 2.0 + port USB 2.0 OTG (data + power). Podobnie jak w przypadku C1, zdecydowano się jedynie na slot kart pamięci microSD UHS-1 oraz gniazdo pamięci eMMC 5.0, które tym razem pozwala osiągnąć transfer na poziomie 150MB/s przy odczycie danych. Na płytce znajduje się również pełnowymiarowe HDMI 2.0, odbiornik podczerwieni IR oraz 40+7 pinowy port GPIO (PWM, I2C, I2S, UART, ADC).

ODROID-C2
 

Niestety Amlogic S905 nie posiada magistrali SPI - dlatego jeśli posiadacie jakieś moduły, które ją wykorzystują - niestety nie okażą się przydatne. 

Według specyfikacji, płytka jest zdolna do odtwarzania materiału H.265 4K przy 60FPS oraz H.264 4K przy 30 FPS. W programie AnTuTu benchmark, ODROID-C2 uzyskał wyniki 33700 punktów, podczas gdy jego poprzednik uzyskał wynik 21200 punktów.

Masowa produkcja ODROID-C2 ropocznie się 15 lutego 2016, a pierwsze dostawy planowane są na 4 marca 2016.

Więcej informacji: http://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=135&t=18683

W końcu dotarł do mnie w zestaw NVIDIA Jetson TX1 Developer Kit, składający się z płyty nośnej (tzw. carrier board) oraz samego modułu Jetson TX1. Jest to zupełnie inne podejście do konstrukcji niż te, które znamy w przypadku budowy zestawu Jetson TK1. Dzięki takiej budowie, w razie konieczności, możemy wykorzystać sam moduł TX1 do podłączenia z innymi płytami, które zapewne pojawią się w niedalekiej przyszłości. Jest to również idealne rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych projektantów, którzy będą mogli wykorzystać go do własnych celów. Całość w porównaniu z zestawem Jetson TK1 prezentuje się bardzo interesująco

Porównanie rozmiaru TX1 vs. TK1

Wielkim sukcesem zakończyła się w serwisie Kickstarter zbiórka pieniędzy na rzecz projektu LattePanda - komputerka SBC, w pełni obsługującego system operacyjny Windows 10. Przy niezbędnej kwocie 100.000 funtów udało się uzbierać znacznie więcej, bo przekraczając kwotę 440.000 funtów.

LattePanda zostanie wyposażony w procesor Intel Cherry Trail Z8300 Quad Core 1.8GHz oraz będzie oferował 2GB/4GB pamięci RAM, a także 16GB/32GB pamięci eMMC, przeznaczonej na system operacyjny. Do dyspozycji dostaniemy również wbudowany moduł WiFi z obsługą BT 4.0.

Twórcy postanowili jednak iść o krok dalej, integrując na płytce mikrokontroler ATmega32u4 z wyprowadzonymi GPIO na 20 pinowe złącze oraz 7 gniazd na czujniki I2c, a więc "arduinowcy" znajdą tutaj również coś dla siebie. Sam procesor będzie udostępniał tylko dwie linie GPIO.

Co ciekawe - decydując się na LattePanda - otrzymamy ją z preinstalowanym i aktywowanym systemem Windows 10 z pełnym zestawem narzędzi, w których skład wchodzi między innymi: Visual Studio, NodeJS, Java, Processing. Przygotowywane API ma natomiast pozwolić na przyjemne i proste tworzenie oprogramowania również z wykorzystaniem języków: C#, Javascript czy Ruby.

Producent chwali się również, że wymiary LattePanda stanowią 65% powierzchni telefonu iPhone6, czyli 88mm x 70mm. Deklaruje także bezproblemowe dekodowanie materiału wideo z kodekiem HEVC przy rozdzielczości 1080p i 60 klatkami na sekdunę.

W sklepie DFRobot za wersję 2GB RAM / 16GB eMMC przyjdzie nam zapłacić 89$, natomiast wariant  4GB RAM / 32GB eMMC  wyceniono na kwotę 139$. Pierwsza partia "pand" powinna wyruszyć do swoich nabywców już w maju 2016.

Jeśli szukasz wygodnego rozwiązania dla swoich projektów, aby korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje Arduino ZERO, to z pewnością powinieneś zainteresować się klonem MattairTech MT-D21E. Jak wypada w porównaniu z innymi płytkami? Zapraszam do lektury!