SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Społeczność Raspberry Pi doczekała się w końcu eksperymentalnej obsługi OpenGL 2.1 dla modelu Raspberry Pi 2. Jest to już druga platforma ARM, która obecnie wspiera ten standard. Po aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego Raspbian, mamy możliwość włączenia sterownika GL bezpośrednio za pomocą programu raspi-conig.

raspi-config

Glxgears ze względu na synchronizację pionową raportuje tylko 60 klatek/s. Obsługa OpenGL 2.1 realizowana jest przez sterownik VideoCore4 Gallium3D bazujący na bibliotece Mesa 11.1.

glxgears

Benchmark glmark2 również się uruchamia, ale na chwilę obecną nie jest w stanie ukończyć testów, kończąc działanie przepięknym segfaultem.

glmark2

glmark2

Próba uruchomienia Nexuiz również zakończyła nię niepowodzeniem, powodując wywrotkę całego systemu. Miejmy nadzieję, że w przeciągu kilku lub kilkunastu tygodni, OpenGL będzie w pełni stabilny i użyteczny.

Jestem bardzo ciekaw, jak będzie się zachowywał w "naturalnych" zastosowaniach.

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Michal Mac OS X / Safari 538.15
21 February 2016 - 18:19 Brak informacji

Co może wnieść OpenGL dla zwykłego użytkownika w Malinie? Zaintalowałem ją jako komputer u rodziców, chodzi lepiej od 10-letniego PC, ale nadal przeciętnie. Mowa o przeglądarce internetowej + przeglądanie zdjęć i filmów z pendrive. Czy OpenGL wniesie większą szybkość do rysowania pulpitu i działania przeglądarki, czy poprawa będzie tylko w programach 3d?

Avatar 1
fervi Linux x86_64 / Safari 537.36
27 February 2016 - 21:58 Warszawa

Będziesz mógł odpalać soft, który wcześniej nie mogłeś odpalać. Malinka to sprzęt do prostych zastosowań, jak się chce coś wydajniejszego to się kupuje sprzęt wydajniejszy

Avatar 1
Dior Windows / Safari 537.36
11 May 2016 - 20:41 Warszawa

Jedno pytanko. News jest z 2016. A na sieci całe mnóstwo postów o akceleracji video za pomocą OpenGla z 2013 roku. O co tu chodzi?
Jeśli włączenie obsługi OpenGla realizowanego przez hardware jest nowe a Glxgears działa słabo na software\'owej bibliotece OpenGL to dlaczego 3 lata temu programiści Ras_Pi ekscytowali się wspomaganiem wideo przez OpenGla.