SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Od pewnego czasu krążyły plotki, że firma Crytek posiada natywny port CryEngine dla Linuksa - jednak nie było pewne, czy są to poparte faktami słowa, czy zwykłe przechwalanki, które można zaszufladkować razem z  Half-Life 3. Z niewiadomych przyczyn nie można go było bowiem pokazać publicznie.

Wszystko wskazuje na to,  że studio niebawem zamierza oficjalnie wspierać Linuksa w swoim silniku CryEngine. Byłby to kolejny zaawansowany silnik graficzny dla pingwina, obok takich perełek jak Source od Valve czy Unigine.

Na stronie domowej firmy pojawiło się ogłoszenie pracy dla osoby/osób mających doświadczenie programistyczne w środowisku Linux. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy firma zdecyduje się na wydanie linuksowej wersji Crysisa.

Możliwy może się okazać również zupełnie inny scenariusz. O ile informacja, jakoby nadchodząca konsola Sony Playstation 4 działa pod kontrolą zmodyfikowanej wersji FreeBSD 9.0 może okazać się, że Crytek zbroi się właśnie do tego segmentu.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę - a niestety nie wydaję mi się, aby  Valve zbijało kokosy na odgrzewanych kotletach dla posiadaczy Linuksa. Mimo wszystko, mam ogromną nadzieję, że sytuację w pewnym stopniu zmienią nowe tytuły, które w dniu premiery będą dostępne zarówno dla Linuksa jak i Windowsa.

Komentarze Komentarze
Avatar 1
megawebmaster Linux x86_64 / Mozilla Firefox 22.0
11 July 2013 - 21:26 Kraków

No, to jeszcze porządne sterowniki (porównywalne z Windowsem) i można myśleć o maszynie do grania na Linuksie ;)

Niestety to tylko pozytywne myślenie, bo open-source\'owe sterowniki rozwijają się powoli (chociaż ostatnio Radeony dostają niezłe poprawki, patrz Power Management, UVD) zaś binarne od producentów słabo wspierają nowe technologie dostępne w jądrze :(

Avatar 1
mari Windows 7 / Mozilla Firefox 21.0
25 August 2013 - 21:03 Brak informacji

nie ma nawet o czym marzyć a co dopiero myśleć

valve wydało raptem dwie bardzo słabe i stare gry plus kilka bezwartościowych smieci indie
i na tym koniec grania na linuksie bo od ponad pół roku nic się w temacie nie dzieje

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 21.0
25 August 2013 - 22:27 Bytom

Nie zmienia to faktu, że obecenie i tak jest duży krok na przód z porównaniem z tym, co było rok/dwa lata temu prawda?