SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Na Mikołaja dostałem bardzo ciekawy prezent - Valve poszerzył program Beta Steam o kolejne konta i tym razem udało mi się załapać. Drogą mailową otrzymałem zaproszenie do grupy dyskusyjnej, gdzie znalazłem wszelkie niezbędne informacje na temat instalacji Steama pod Ubuntu. Po kilku nieudanych próbach uruchomienia Steama pod Slackware, zmuszony byłem wywiesić biała flagę i zainstalować Ubuntu.

Przy okazji przyczepię się do Ubuntu. System wysypał się po instalacji własnościowych sterowników NVIDIA na  świeżo zainstalowanym Quantal Quetzal. Rozdziałka 640x480 i brak pulpitu. Przyczyna? Nie mógł skompilować się moduł  do jądra z powodu nie zainstalowanych  źródeł i nagłówków jajka. No ok - ja to wiem, Ty to wiesz - ale jak Szary Julian do cholery ma sobie z tym poradzić? Bez szans na ceglanym pulpicie z kursorem myszy.

Ale wróćmy do Steama. Po uruchomieniu i aktualizacji pojawia się znane nam okienko:

Na chwilę obecną lista tytułów nie powala. W mojej mini bibliotece znalazały się jedynie dwie pozycje (nie licząc Team Fortress 2).

Natomiast oficjalna lista wspieranych gier przedstawia się następująco:

  • Amnesia:The Dark Descent
  • And Yet It Moves
  • Aquaria
  • Cogs
  • Cubemen
  • Darwinia
  • Dungeons of Dredmor
  • Dynamite Jack
  • eversion
  • Frozen Synapse
  • Galcon Fusion
  • Killing Floor
  • Red Orchestra: Ostfront 41-45
  • Serious Sam 3: BFE
  • Solar 2
  • Space Pirates and Zombies
  • SpaceChem
  • Steel Storm: Burning Retribution
  • Superbrothers: Sword & Sworcery EP
  • Team Fortress 2
  • The Book of Unwritten Tales
  • The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles
  • Trine 2
  • Unity of Command: Stalingrad Campaign
  • Uplink
  • Waveform
  • World of Goo

Instalacja wybranych tytułów przebiegla gładko.

Na próbę przeprowadziłem również aktywację klucza z ostatniej promocji The Humble THQ Bundle - również działa jak powinno.

Wszystkie trzy tytuły zadziałały bez problemu, jednak nurtuje mnie drobna sprawa. Może to tylko moje osobiste wrażenie, ale Steam dla Linuksa strasznie zakorzenia się w Ubuntu. Dystrybucja jest świetna - serio. Ale jak dla mnie, jeśli Steam stanie się aplikacją szytą wyłącznie pod Ubuntu to niestety, jeśli mam skakać pomiędzy Slackware a Ubuntu - to zdecydowanie wolę skakać do Windowsa. Ciężko mi to stwierdzić, ale jakoś nie widzę na chwilę obecną przyszłości Steama pod Linuksem, dopóki producenci gier nie zaczną traktować pingwina na poważnie. Valve kilkoma produktami niczego nie zmieni. Nawet jeden tytuł działający tylko pod Windowsem sprawi, że system ten pozostanie na moim dysku. Aczkolwiek - trzymam kciuki w nadziei, że to właśnie ta iskra.

Komentarze Komentarze
Avatar 1
kaszak Linux x86_64 / Safari 537.11
09 December 2012 - 09:45 Brak informacji

Na Archu steam działa całkiem nieźle, wystarczy doinstalować biblioteki lib32, może w Slacku też są takie biblioteki?

Avatar 1
mareviq Linux x86_64 / Mozilla Firefox 16.0
10 December 2012 - 08:20 Turośń Kościelna

Na Gentoo miałem przez chwilę problem (unable to load steamui.so) dopóki nie zorientowałem się że potrzebuję nowszych 32-bitowych bibliotek od X-ów (doszedł jakiś symbol którego w starszych brakowało). Od tego czasu działa bez większych problemów.

Avatar 1
rrh Linux / Mozilla Firefox 16.0
09 December 2012 - 09:51 Bielsko-Biała

Tak z ciekawości: czy Windowsowy Steam obsługuje tylko 35 gier? Myślałem, że na tej platformie dostępne są dziesiątki, o ile nie setki tytułów.

Avatar 1
damek Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 17.0
09 December 2012 - 11:17 Reda

Są dziesiątki, a o ile nie setki tytułów... ale dla Windowsa... Problem nie stanowi brak dystrybucji (przecież jest Gameolith, Desura, Humble Bundle Store, czy Ubuntu Software Center), tylko brak tytułów tworzonych na GNU/Linux. Miejmy nadzieję, że działania Valve (który na początku nie interesował się za bardzo wspieraniem Linuksa, jednak zmienił zdanie), akcje Humble Bundle (które pokazują, że przeportowanie gry nie wymaga jakiegoś względnie wielkiego nakładu), czy wydanie silnika Unity 4 (dosłownie multiplatformowego: od iOS, Android, poprzez Windows, Ubuntu, do PS3, WiiU), będą czynnikami, które polepszą sytuację wirtualnej rozrywki na pingwinku.

Avatar 2
Domker_ Windows 7 / Opera 9.80
09 December 2012 - 15:28 Warszawa

"Przy okazji przyczepię się do Ubuntu. System wysypał się po instalacji własnościowych sterowników NVIDIA na świeżo zainstalowanym Quantal Quetzal. Rozdziałka 640x480 i brak pulpitu. Przyczyna? Nie mógł skompilować się moduł do jądra z powodu nie zainstalowanych źródeł i nagłówków jajka."

Instalowałeś stery ze strony Nvidia (bin)? Też mam (X)ubuntu i takich problemów przy mojej karcie nvidia nie miałem. Z tym, że:
1) po świeżej instalacji xubuntu wita mnie czarny ekran (przy domyślnych sterach grafiki) .. coś nie trybi z moim monitorem BenQ // ustawia za duża wartość odświeżania.
2) dopisuje w GRUB "nomodeset" i mogę w bardzo niskiej rozdzielczości zainstalować sterowniki własnościowe poprzez dołączone do tej dystrybucji narzędzie do tego (Additional Drivers). ( )

Mam małe pytanko jeszcze sprawdzałeś może jak z wydajnością tych tytułów, które są dostępne po Linux? Są porównywalne?

Avatar 1
Paweł Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 17.0
13 December 2012 - 23:43 Kraków

Przed instalacją sterowników własnościowych należy zainstalować pliki nagłówkowe jądra (headers i sources). Szkoda, że twórcom umknął tak poważny błąd... Na szczęście w Kubuntu on nie występuje (i z rozdzielczością też nie mam problemów), a Steam działa bez większych zarzutów. Testowałem Serious Sam 3 oraz Team Fortress 2. TF2 od czasu do czasu się sypie, ale jest jeszcze w wersji beta więc może to dopracują.

Jeżeli chodzi o to, czy Steam na Linuksa ma szanse to odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna! :) Valve planuje wypuścić konsolę opartą na Linuksie a to wystarczy, żeby udział Linuksa w rynku desktopów znacznie się zwiększył (wszak taka konsola to będzie to samo co komputer z preinstalowanym Linuskem).

Avatar 1
marcinsud Windows 7 / Mozilla Firefox 16.0
28 December 2012 - 18:07 Warszawa

Z tego cos się orientuję nagłówki jądra, kompilatory, etc. są w zależnościach dkms, które jest w zależnościach pakietu ze sterownikami nvidii. Jeśli sie instaluje sterowniki z repo to się zainstalują poprawnie, a przynajmniej tak było do tej pory. Możliwe, że odpowiedzialny za paczkowanie spieprzył zależności.

Avatar 1
pop Linux / Opera 9.80
09 December 2012 - 16:50 Wołomin

Domker_- po zainstalowaniu tf2 na windowsie xp i na ubuntu 12.04 troche szybciej gra laduje sie na ubuntu wydajnosciowo tez wydaje mi sie ze nie ustepuje windowsowi

Avatar 1
marcinsud Windows 7 / Mozilla Firefox 16.0
28 December 2012 - 18:11 Warszawa

U mnie wręcz przeciwnie, gra na linuksie ładuje się niewyobrażalnie długo, czasem minie połowa meczu zanim wczyta mapę. Sama gra już chodzi płynnie i bez problemu. Błąd znany i ma być naprawiony w którejś z następnej wersji. Istnieje też błąd z renderowaniem czcionek, ale obejście też jest znane i będzie dodane w następnej wersji.

Avatar 1
amigib Windows 7 / Mozilla Firefox 19.0
10 December 2012 - 11:14 Bielsko-Biała

U mnie pod slackiem działa bez większych problemów, ale do uruchomienia (nie do działania bo wcale nie trzeba go uruchamiać) potrzebne jest Pulseaudio

http://taper.alienbase.nl/mirrors/people/alien/slackbuilds/steamclient/deps/

później można zmienić w ustawieniach czy chcemy używać Pulseaudio, i tak też zrobiłem bo z tego co widzę jest to (niby)potrzebne do obsługi mikrofonu ale od tego mam kamerkę USB

Avatar 1
yoda Windows 7 / Mozilla Firefox 17.0
12 December 2012 - 01:06 Kraków

Co do szycia pod Ubuntu - postaw się w sytuacji Valve, Korneliuszu. I tak brną pod wszelki prąd i na razie skupiają się na najbardziej popularnej dystrybucji - logiczne. Na razie mają dużo ważniejsze sprawy na głowie (portowanie silnika Source, współpraca z developerami driverów/kernela itd), chodzi o to, żeby to w ogóle działało na Linuxie. Dopiero potem przyjdzie sprawa dystrybucji ale patrząc np. po takim Skypie, który olewał Linuxa tyle lat a i tak paczkujący dali radę myślę, że jeśli Valve nie będzie robić specjalnych problemów to ich nie będzie, co z resztą oświadczyli na początku, że nie będą blokować innych dystrybucji. Po prostu nie są w stanie wszystkich wspierać i to od początku.

Avatar 1
FCK Linux x86_64 / Mozilla Firefox 17.0
13 December 2012 - 10:28 Warszawa

A co powiecie na reakcje stallmana ?
http://osworld.pl/stallman-nazywa-ubuntu-spywarem/

Avatar 1
yoda Windows 7 / Mozilla Firefox 17.0
17 December 2012 - 01:21 Kraków

A co ma tutaj do rzeczy wypowiedź RMS na temat Amazon lens w Ubuntu?

RMS ma swoje przekonania i jest im wierny (czego można pozazdrościć). Facet wydaje się mieć czarno-białe podejście do życia (nie mam nic przeciwko, taki po prostu jest) i ortodoksyjne wypowiedzi ale nie można zaprzeczyć, że często ma rację (zwłaszcza w obecnych czasach). Nie można mu też umniejszać wkładu w rozwój całego ruchu Open Source. Świat nie byłby taki sam gdybyśmy zamiast Linusa i Stallmana mieli tylko dwóch Linusów albo tylko dwóch Stallmanów. A co do brody i klapków... nie wiem czemu wszyscy go wyzywają od zwariowanych hipisów podczas gdy Jobs w adidasach ze swoimi faszystowskimi pomysłami jest nazywany "wizjonerem".

Co do pytania o reakcję Pana Stallmana - dziwią się i nabierają powietrza w usta najwięcej Ci co o nim nie słyszeli wcześniej albo słyszeli bzdury i własnego zdania o nim nie mają.

Za wiki: Spyware - "Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu [...]"

Pozostawiam bez komentarza.

Avatar 1
szon Linux / Safari 537.11
13 December 2012 - 14:29 Brak informacji

Mam Ubuntu na swoim kompie i żadnych problemów ze sterownikami Nv.

Avatar 1
yoda Windows 7 / Mozilla Firefox 17.0
17 December 2012 - 01:23 Kraków

xf86-video-nv?

Avatar 1
damek Android 4.2 / Safari 535.19
23 December 2012 - 20:13 Reda

Jaki model karty? Mam GTS450 i też zero problemów, czy to z repozytorium Ubuntu, czy ze strony NVIDIA, wersje current, czy beta.