SantyagoSantyago
YouTube RSS Facebook GitHub

Wargame: Zimna Wojna (European Escalation) to bardzo dynamiczny RTS firmy Eugen Systems, który od jakiegoś czasu dostępny jest na platformie Steam dla Linuksa.

Kampania Wargame zaczyna się w 1975 roku w Europie, kiedy zimna wojna doprowadziła do światowego konfliktu pomiędzy wojskami Układu Warszawskiego, a siłami NATO. Stawką jest oczywiście dominacja nad światem.

Dowodząc  naszymi wojskami do 1985 roku, jesteśmy świadkami alternatywnej wersji wydarzeń, które naprawdę mogły mieć miejsce, doprowadzając w skutku do wybuchu trzeciej wojny światowej.

Pod Twoją komendę!

Sposób całej rozgrywki zapewnia system IRISZOOM znany już z innych produkcji Eugen Systems, gdzie bierzemy  udział w zakrojonych na szeroką skalę bitwach, gdzie sam przebieg walk możemy oglądać z dowolnej perspektywy.

Każda ze stron konfliktu posiada swoje odrębne  jednostki, a jest ich ponad 350 - czołgi, śmigłowce, wozy opancerzone, artyleria, piechota... krótko mówiąc jest tego nie mało i jeszcze trochę. Od umiejętnego zastosowania ich cech i znajomości słabości jednostek zależeć będzie bowiem przebieg całej wojny.

Rozgrywka toczy się zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu - a wszystko to na mapach o powierzchni nawet do 150 km².

Bezlitośnie i bez pauzy

Sama gra przypomina pod pewnym względem takie hity jak Blitzkrieg czy Sudden Strike, tak więc miłośnicy tych gier na pewno nie będą zwiedzeni. Z ciekawostek można wspomnieć o jednej z misji, która rozgrywa się w Polsce podczas Stanu Wojennego i sowieckiej interwencji - ale szczegóły co poszło nie tak, musicie poznać niestety sami :)

Gra nie należy na szczęście to gatunku "pauzuj i przyj na przód", bo o tej właściwości należy od razu zapomnieć. Trzeba być czujnym przez całą misję - tym bardziej, że gra jest bezlitosna, a utracone jednostki przepadają na zawsze. Warto jednak o nie dbać, gdyż każda z nich zdobywa cenne doświadczenie podczas całej zabawy.

 

Realizm

Gra pod tym kątem jest bardzo realistyczna. Każdy pojazd ma swoje właściwości: ataku, obrony, prędkości poruszania się po trudnym terenie lub po asfaltowych drogach. Uwzględniono również takie elementy jak uszkodzenia, zapasy paliwa i wiele innych spraw technicznych, które składają się na bardzo ciekawy efekt końcowy.

Niezmiernie cieszy rozwiązanie podczas samej walki - pociski odzwierciedlają swój faktyczny zasięg i tor lotu na polu bitwy. Trzeba zatem mocno popracować i pogłówkować, aby wroga piechota nie zaskoczyła naszej dywizji pancernej z wyrzutniami rakiet.

 

  

Gra, którą warto mieć!

Bez wątpienia "Wargame - Zimna wojna" jest pozycją obowiązkową dla wielbicieli gatunku. Co by o niej nie pisać, jest grą bardzo dopracowaną, niemalże doskonale pod wieloma względami. Klimatu i dynamiki możecie zasmakować na poniższym filmie.

A warto ćwiczyć już dziś... bo niebawem czeka nas kolejna część jaką będzie "Wargame - Airland Battle":

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Marcin Janowski Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 19.0
25 marzec 2013 - 22:13 Brak informacji

Dla zainteresowanych, 29,99euro

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
25 marzec 2013 - 22:25 Bytom

W Saturnie widziałem po 35 zyta ... ale nie wiem czy z kluczem na Steam.

Avatar 1
Kejk Windows 7 / Safari 537.22
26 marzec 2013 - 16:57 Warszawa

Kupiłem klucz na Allegro za... 10 zł :)
Gierka naprawdę dobra. Spory realizm (ale nie do przesady), ładna grafika, i cała reszta zalet które można znaleźć w tej i innych recenzjach. Jedyny minus to w jaki sposób na filmikach lektor czyta Wałęsa i Płock :P

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
26 marzec 2013 - 22:07 Bytom

hm.... że legalna kopia?

Avatar 1
mentorious Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 19.0
27 marzec 2013 - 02:09 Brak informacji

Tak, resselerzy mają o wiele taniej, ale zawsze jest ta nutka ryzyka.

Avatar 1
Kejk Windows 7 / Safari 537.22
27 marzec 2013 - 10:57 Warszawa

Taka okazja, trafiło mi się ;) Może dostał klucz jako gratis do czegoś? Albo wygrał? Był tylko jeden, akcje "regularne" były po około 50 zł. Steam zaakceptował klucz bez problemów.

Skomentuj wpis