SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Dobrze pamiętam czasy, kiedy byłem posiadaczem Amigi 500. Można śmiało powiedzieć, że wtedy każdy tytuł reprezentował sobą zupełnie inną fabułę, niespotykaną w innych propozycjach. Dziś jest z tym niestety spory problem - kiedy sięgamy po jakiś tytuł, odnosimy wrażenie, że to już było wcześniej - w całości lub w niektórych fragmentach. Był też segment gier, który wciągał mnie i moich rówieśników na długie godziny, tzw. dungeon crawlery, podgatunek ówczesnego cRPG. Doskonale pamiętam grę Black Crypt ze szkoły podstawowej i prześciganie się z Wojtasem w ekspansji podziemnych labiryntów.

Black Crypt

Oczywiście kierunek ten rozwijał się nadal i dziś mamy do wyboru pełną gamę gier osadzonych w lochach i innych dziwnych miejscach. Niestety... żaden z tych tytułów nie przyciągał mnie na długo. Udało się to ostatnio XCOM: Enemy Unknown, który przykuł mnie do szefowskiego krzesła, chłapiąc ją dosłownie jednym kęsem. Tak to już chyba jest, że na mój czas mają jedynie szanse tytuły, które wracają do tamtych cudownych lat. Ale ja nie o tym :)

Przed taką właśnie szansą stanął Legend of Grimrock niezależnego studia Almost Human. Tytuł jest niekwestionowanym hołdem i ukłonem w stronę antyków rozrywki. Podstawą każdego DC jest występowanie planszy w postaci kwadratowych pól, gdzie nasi bohaterowie mogą poruszać jedynie w czterech kierunkach, przemieszczając się o jedno pole. Czterech hirosów, lochy i wszelkiej maści plugastwa z najstraszniejszych koszmarów. Tak - Legend of Grimmrock spełnia te wszystkie aspekty.


Legend of Grimrock Release Trailer

Co prawda fabuła nie jest specjalnie wyszukana, bo wcielamy się grupę, która została skazana na zamknięcie w korytarzach góry Grimrock. Cel jest jeden: udać się do coraz niższych poziomów tuneli i być może ujść z życiem. To jednak nie przeszkadza w zabawie, bo grając w tą grę odczuwa się zupełnie co innego. Musicie to sprawdzić sami.

Grę można wciąż dostać w promocyjnej cenie na The Humble Indie Bundle 7 i doskonale działa pod Linuksem.

I pamiętajcie - patrzcie na ściany :)

Komentarze Komentarze
Avatar 1
szametu Windows 7 / Opera 9.80
28 December 2012 - 09:57 Brak informacji

fakt, iz gra cieszy fanow gatunku. gdyby ktos mial dosyc grania ( nawet w starym stylu - bo gra takze na to pozwala ) a ma wersje steam, niechaj odwiedzi warsztat. masa doskonalych dodatkow, czasami zmieniajaca gre. mnie osobiscie przypadla konwersja \'TEOB\' ... no f pyte, tak ze tylko sie zakopac w kolderce i cicho mruczac prosic o jeszcze ;)

Avatar 1
amigib Windows 7 / Mozilla Firefox 18.0
28 December 2012 - 13:16 Bielsko-Biała

no fakt, ostatnio nie ma zbyt wielu dobrych gierek, xcom dobry ale mocno okrojony w porównianiu z oryginałem (a mogło być tak pięknie),
przyjrzymy się, szczególnie że z humbla praktycznie darmo