SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Orange Pi to kolejna marka, która stara się o swoje miejsce na rynku jednopłytkowych komputerków SBC. Tym razem mamy do czynienia nie z jednym, a kilkoma wariantami opartymi o czterordzeniowy procesor Allwinner H3 (ARM Cortex-A7) i nieco starszy już układ graficzny Mali 400 MP2. Płytki różnią się od siebie podstawowym wyposażeniem, za które przyjdzie nam zapłacić odpowiednio więcej.

Przyjrzyjmy się zatem następującym modelom:

Od lewej: Orange PI PC, Orange Pi Mini 2, Orange Pi 2, Orange Pi Plus

Oprócz zaprezentowanych dziś modeli, dostępne są jeszcze dwa nie ujęte na zdjęciu: niskobudżetowy Orange PI One oraz najdroższy model Orange Pi Plus 2.

Od lewej: Orange PI PC, Orange Pi Mini 2, Orange Pi 2, Orange Pi Plus

Tabela porównawcza

Pomimo dość szerokiego wachlarza łatwo możemy zdecydować, który wariant będzie nam najbardziej odpowiadał. Najtańsze modele nie oferują wbudowanego modułu Wi-Fi (Orange Pi One, Orange Pi PC oraz Orange Pi Mini 2), który znajdziemy dopiero w droższych modelach (Orange Pi 2, Orange Pi Plus oraz Orange Pi Plus 2).

Jeśli zależy nam z kolei na 1Gbps porcie Ethernet, interfejsie SATA, powinniśmy sięgnąć po model Orange Pi Plus lub Orange Pi Plus 2, które różnią się od siebie ilością pamięci operacyjnej RAM oraz ilości wbudowanej pamięci eMMC.

Dokładne różnice pomiędzy modelami pozwoli nam poznać poniższa tabela:

  Orange Pi
One
Orange Pi
PC
Orange Pi
Mini 2
Orange Pi
2
Orange Pi
Plus
Orange Pi
Plus 2
CPU Allwinner H3 / Quad-Core / Cortex-A7 / 1.2GHz
(overclocked 1.6GHz)
GPU Mali400MP2 / 600MHz
Pamięć 512MB DDR3 1GB DDR3 2GB DDR3
microSD Tak
eMMC Flash Nie 8GB 16GB
SATA Nie Mostek GL830
Ethernet 10/100Mbps Tak
Ethernet 1000Mbps Nie Tak
WiFi Nie RTL8189ETV 802.11 b/g/n
USB 2.0 1x 3x 4x
USB 2.0 OTG 1x
  Orange Pi
One
Orange Pi
PC
Orange Pi
Mini 2
Orange Pi
2
Orange Pi
Plus
Orange Pi
Plus 2
Mikrofon Nie Tak
Odbiornik IR Nie Tak
HDMI / CEC Tak
CVBS Nie Tak
Audio Out Nie 3.5mm Jack
CSI 8-bit YUV422 CMOS
CCIR656 NTSC / PAL
SM pixel
Przyciski Power Power / Recovery / Uboot
LED Power / Status
Rozszerzenie 40-pinowy zgodne z Raspberry Pi B+
Dodatkowy UART Nie Tak
Wymiary 69x48mm 85x55mm 93x60mm 93x60mm 108x60mm 108x67mm
Waga 36g 38g 45g 46g 50g 83g

Allwinner H3 i zegar 1.6GHz?

W materiałach prasowych przyjęło się, że procesory Allwinner H3 posiadają standardowe taktowanie zegarem 1.6GHz. Podaje tak zarówno producent "pomarańczowych", jak i jego dystrybutorzy.

Niestety jest to informacja błędna, ponieważ jednostki H3 mogą pracować stabilnie z zegarem 1.2GHz.

Allwinner H3

Skąd się w ogóle wzięło taktowanie zegarem 1.6GHz? Przyczyna wydaje się być bardzo prosta, która  wynikła z braku pełnej dokumentacji na temat zasilania i taktowania układu w początkowym stadium jego popularności. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę mały wkład Allwinnera w wspieraniu jądra Linuksa, to jest to scenariusz bardzo prawdopodobny.

Jak by nie było, otrzymaliśmy układy przetaktowane i zasilane wyższym napięciem niż nominalne, które mimo wszystko działają (pytanie jak długo?).

Czy to znaczy, że H3 nie można podkręcić do częstotliwości 1.6GHz? Owszem można. Należy jednak postawić sobie pytanie: Czy warto i jak spory radiator musimy wykorzystać?

Do dziś nie ma pewnej i sprawdzonej definicji tablicy dvfs (dynamic voltage frequency scaling), która odpowiada za dobór odpowiednich napięć do konkretnych wartości zegara i temperatur tego układu, więc podkręcanie pozostaje wyłącznie naszym ryzykiem.

Orange Pi Plus

Podkręcać? Albo nie podkręcać? Oto jest pytanie!

Na chwilę obecną podkręcanie Allwinnera H3 nie ma najmniejszego sensu. Przy standardowym taktowaniu 1.2GHz praktycznie nie jest wymagane stosowanie radiatora. W zależności od obciążenia, temperatura jaką wskazuje czujnik wewnątrz układu, nie przekracza wartości 70-76°C, a w stanie bezczynności może wynieść poniżej 55°C.

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.2GHz bez radiatora (idle)

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.2GHz bez radiatora (pełne obciążenie)

Kulturę pracy możemy znacząco poprawić, stosując już najmniejszy radiator o wymiarach 15x15mm, dzięki któremu przy pełnym obciążeniu zbijemy temperaturę do mniej niż 70°C.

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.2GHz z radiatorem 15x15mm (idle)

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.2GHz z radiatorem 15x15mm (pełne obciążenie)

Jeśli zależy nam na jeszcze niższych temperaturach, możemy dołożyć mały wentylatorek 15x15mm, który mimo tego, że nie posiada specjalnie dużego przepływu powietrza, obniży temperaturę końcową o około 5-8°C.

Wentylator 15x15mm SEPA 5V 60mA (MF15B-05)

Dlaczego zatem nie warto podkręcać H3 do częstotliwości 1.6GHz? Bez solidnego radiatora nie ma tutaj najmniejszych szans. W mgnieniu oka osiąga temperaturę 85°C i zbija zegary do 1.2GHz / 1.0GHz. Mało tego, w stanie bezczynności na dzień dobry rozgrzewa się momentalnie do temperatury 64°C.

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.6GHz bez radiatora (idle)

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.6GHz bez radiatora (pełne obciążenie)

Przy zastosowaniu większego radiatora 20x20x10mm sytuacja wcale się nie poprawia, ponieważ podwyższone napięcie zasilania układu powoduje, że nie nadąża on odprowadzić wydzielanego ciepła do radiatora, a przy nieco dłuższym czasie pracy i tak zegar zbijany jest do 1.2GHz. Więc gdzie tu sens? :) No chyba, że zależy nam na zegarze 1.6GHz na biegu jałowym lub koszmarnie wielkim chłodzeniu.

Widok termowizyjny Orange Pi Plus @ 1.6GHz z radiatorem 20x20x10mm (pełne obciążenie)

Do podobnego wniosku doszedł chyba również producent, ponieważ w najnowszej wesji Orange Pi Zero, oficjalnie podany jest zegar 1.2GHz, który dodatkowo wynika z zastosowania nieco innego regulatora napięcia.

Testy wydajności

Testy nośnika danych

Jak pewnie zauważyliście, Orange Pi Plus oraz Orange Pi Plus 2 posiada złącze SATA. Niestety ponownie zastosowano tutaj mostek GL830 (SATA na USB), który nie napawa optymizmem. Mamy jednak dostępne 8GB w miarę szybkiej pamięci eMMC, a wtedy dysk twardy może posłużyć nam już tylko jako magazyn.

Mostek GL830 w Orange Pi Plus / 2

Test dysku SATA (dysk SSD)

Testy programów

Galeria

Orange Pi PC
 

Orange Pi Mini 2
 

Orange Pi 2
 

Orange Pi Plus
 

Podsumowanie

Jestem mile zaskoczony Orange PI z układami Allwinner H3. Co prawda, ciężko jest mi sobie wyobrazić dekodowanie materiału wideo pod Linuksem, ale podobno biblioteki CedarX na to pozwalają. Ten aspekt sprawdzimy sobie już wkrótce.

Na stronie producenta mamy również spory wybór dystrybucji Linkusa, ale nie polecam ich za bardzo z powodu występowania różnych problemów w nich występujących oraz niedociągnięć.

Jedyną ciekawą i wartą uwagi jest dystrybucja Armbian, która działa bardzo dobrze i stabilnie zarówno pod kątem konfiguracji dvfs jak i dostępności akceleracji OpenGL ES dla układu graficznego Mali 400.

Biorąc pod uwagę wyjątkową niską cenę za słabsze modele (w tym Orange Pi Zero), platforma ta może okazać się wyjątkowo przydatna w specyficznych zastosowaniach.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak sprawdzenie czy "pomarańcza" poradzi sobie z dekodowaniem materiału wideo z wykorzystaniem CedarX oraz działania pod Androidem.

Sprzęt do testów dostraczył sklep KAMAMI.pl


Komentarze Komentarze
Avatar 1
anonim Windows 7 / Safari 537.36
04 April 2016 - 21:20 Brak informacji

"stabilnie z zegraem 1.2GHz"

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
05 April 2016 - 06:49 Bytom

Bóg zapłać

Avatar 1
Adrian Windows 7 / Safari 537.36
08 April 2016 - 16:33 Brak informacji

Na kiedy planowane są testy CedarX ?

Avatar 1
radek Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
12 April 2016 - 20:06 Brak informacji

byłem tym który zaproponował kamami ciągniecie tej marki do Polski....
jak dla mnie jedno rozczarowanie. Obrazy linuxa na stronie producenta - mozliwy jest do zainstalowaniatylko jeden rodzaj linuxa. Drugiego innego płytki nie przyjmują. Mają jkaiś defekt fabryczny lub cos nie tak jest z tymi obrazami. Nawet to reklamowałem ale mi nie uznano reklamacji. Armbian ściągam teraz. Niedawno wyszedł. Ciekawe czy płytka go przyjmie bo na karcie micro-SD mam openSUSE i nic innego juz nie wejdzie- script od monitora nie rozpoznaje sprzetu zawiesza się w trakcie bootowania. Procek się grzeje to fakt chyba najmocniej z wszystkihc SBC jkaie uzywałem. Radioator konieczny a nawet wentylator... Ale to nie jest już za bardzo przenośna płytka. Wifi na obrazach producenta dziala słabo. Jesli nazwać to użytkowaniem. Zrywa polączenia. Procesor wyciąga faktycznie 1.536 MHZ. I przy ondemand czy inteactive przy prostym przeglądaniu stron nie zauwazam spadków do 1.2 GHZ. Ale mam radiator z wycieta dziurą na górnej powierzchni obudowy. Moim zdaniem 1.2 robi użytkowanie uciązliwym jesli chodzi o grubsze aplikacje. Android wersja chinska jesgo zainstalownie uniemozliwia bootowanie linuxa !!! tylko do wesji opensuse jest dołączony script do obsługi przejściówek DVI/HDMI - mozna go skopiowac do innych wesji linuxa z zastzeżeniem ze je uruchomim pierwszy raz....
na CXN jest artykuł not booting - you are not alone.. pierwse partie miały błąd fabryczny ze wogóle nie bootowały... chinczyk bardzo niedorobiony

Avatar 1
radek Linux / Mozilla Firefox 38.0
13 April 2016 - 20:16 Brak informacji

a dlaczego mój komentarz został usunięty??? Był za długi czy zbyt niepochlebny? A test jest na zamówienie sprzedawcy firmy Kamani to nie moze wypaść zbyt źle? Cenzurka prewencyjna?

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
13 April 2016 - 21:04 Bytom

O jejku :) co za żółć. Spieszę z wyjaśnieniem.

Pierwsze komentarze są poddawane akceptacji, kolejne lecą automatycznie. Tak więc, kolejny (o ile podasz w komentarzu ten sam podpis i mail) pojawi się od razu.

Pozdrawiam

Avatar 2
GłośnikNS Windows / Safari 537.36
22 April 2016 - 22:14 Warszawa

Witam, czy ktoś mógł by doradzić jak zmyslnie oświetlić mój sprzet z AVATARA ledami WS2812b? :)i jakie dać zasilanie, obecne były zasilane 11,1V 5000mAh Li-Pol.

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 45.0
26 April 2016 - 23:41 Bytom

Przecież WS2812 są 5V ?

Avatar 1
PanciO Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 47.0
21 June 2016 - 23:04 Ruda Śląska

Witam,

Kupiłem 2 modele Orange Pi: OPI2 i OPI2+.. oba leżą w szufladzie.... beznadzieja. O ile Armbian działa na nich przyzwoicie, o tyle nie nadają się one do jakichkolwiek zaawansowanych zadań. Mostek USB<->SATA dyskwalifikuje je jako tani serwer (bezkonkurencyjny jest tu nadal Cubietruck), brak dobrego wsparcia nie pozwala na użycie ich jako Multimedia Center...

Nie polecam,
PanciO

Avatar 1
technik Mac OS X / Safari 601.6.17
23 June 2016 - 19:45 Kraków

Udało ci się je uruchomić odrazu? Moje orange pi pc plus w ogóle nie reaguje świeci się czerwona dioda i jak wcisne power to przechodzi na zielona ale efektu nie ma

Avatar 1
raF Windows 7 / Mozilla Firefox 47.0
24 July 2016 - 13:52 Brak informacji

Czy ktoś próbował uruchomić obrazy od Friendlyarm (nanopi NEO lub M1) na płytkach OrangePi?

Avatar 1
Uruchamianie OPI PC Windows 7 / Mozilla Firefox 47.0
10 October 2016 - 14:24 Siedlce

Właśnie uruchamiałem użyczonego Orange PI PC.
Na początek użyłem Raspbian\'a ze strony producenta (updated:2015-10-23; obraz w formacie .xz).
Owszem, z rozpakowaniem pliku są poważne problemy pod Linux\'em, ale pod Windą & WinRAR\'em udało się i komputerek ruszył.

Nie działa jednak karta sieciowa TP-Link TL-WN725N.
Klawiatura i mysz bezprzewodowa Logitech - działają.
Eth jeszcze nie testowany.

Avatar 1
jan Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 49.0
18 October 2016 - 22:04 Brak informacji

Powiem krótko - rodzina orange pi to shit, mam orange pi plus 2 i moze bebechy sa ok, za to cała reszta to tragedia, distro, pomoc ze strony twórców, czesto ich strona nie działa, do tego dystrybucje "ukradzione" z bananapi, porażka... nie polecam aaa i język full chiński po odpaleniu bez sd.. oraz temperatura na biegu jałowym grube 55 stopni..

Avatar 1
jan Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 49.0
26 October 2016 - 12:36 Brak informacji

Mod.:
Armbian i tylko armbian stawiajcie na OrangePi - jak zawsze bardzo stabilny i przyjemny system, wszystko działa w 100%, cała reszta to same problemy, a już na pewno nie zaglądajcie na strone producenta po OS...

Avatar 1
Macsurf Mac OS X / Safari 537.36
07 November 2016 - 12:15 Poznań

Szkoda, że na Armbianie nie można odpalić glmark2-es2 kompilacja też bez rezultatu :(

Avatar 1
Minubu Windows 7 / Mozilla Firefox 51.0
24 February 2017 - 09:41 Łódź