SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Dzięki uprzejmości sklepu ElTy.pl, dotarła do mnie najnowsza płytka Banana Pi M2, wyposażona w czterordzeniowy układ SOC A31S ARM Cortex-A7 taktowany zegarem 1GHz oraz układem graficznym PowerVR SGX544MP2. Do dyspozycji dostajemy 1GB pamięci DDR3, która jest współdzielona również z układem graficznym.

Takie parametry nie stawiają nowego Banana Pi M2 wśród topowych urządzeń tego typu, jednak w swoim segmencie będzie konkurował z płytkami takimi jak Raspberry Pi 2 oraz ODROID-C1.

System operacyjny uruchamiany jest z karty microSD o dopuszczalnej pojemności 64GB. Na uwagę zasługuje dostępność gigabitowego portu Ethernet oraz karty Wi-Fi. Wymiary płytki wynoszą 92mm x 60mm, a więc rozmiarowo jest takie samo jak poprzednia wersja. Banana Pi M2 została dodatkowo wyposażona w 4 porty USB 2.0, odbiornik podczerwieni IR, gniazdo słuchawkowe, wyjśceie HDMI oraz jeden port USB OTG.

Jeśli chodzi o złącza to dostajemy interfejs CSI do podłączenia kamery oraz interfejs LVDS/RGB. Płytka może być zasilana z gniazda DC lub gniazda microUSB. Zalecana wydajność zasilacza to 5V/2A. Oczywiście nie mogło zabraknąć 40-pinowego portu rozszerzeń GPIO, UART, I2C, SPI, CAN bus, ADC, PWM, zgodnego z wyprowadzeniami znanymi chociażby z Raspberry Pi B+.

Na chwilę obecną dostępne są obrazy systemów Android 4.2, Android 4.4, Raspbian, Fedora, Bananian oraz Google Rpitc. Jeśli chodzi o dystrybucje Linuksa, to spotkamy tutaj jądro w wersji 4.0.0-rc2.

Raspbian Wheezy

Fedora 22

Google Rpitc (Debian Jessie)

Niestety Bananian odmówił załadowania się na nowym Banana Pi M2. Również na forum dyskusyjnym przewijają się pojedyncze wątki o tym problemie. Trochę szkoda, ponieważ miałem głęboką nadzieję sprawdzić, jak sprawuje się poniekąd "dedykowana" dystrybucja. Na dzień dzisiejszy trzymam mocno kciuki, że problem zostanie niebawem rozwiązany, ponieważ Bananian w dzienniku zmian, jako jedyny wspomina o poprawnie działającym dźwięku, 1Gbit porcie Ethernet czy obsłudze Wi-Fi.

Pozostałe dystrybucje średnio lub wcale sobie z tym radzą. Praktycznie jedynym pocieszeniem jest działający Ethernet oraz przyzwoicie działający pulpit.

Soft, softem, miejmy nadzieję, że zostanie wkrótce dopracowany, więc przejdźmy do porównania wydajności nowego banana z Raspberry Pi oraz Odroid-C1:

Benchmark pod Linuksem

A co z Androidem?

Tutaj również bez rewelacji. Zarówno Android 4.2 jak Android 4.4 nie uruchomiły się na kilku testowanych kartach pamięci. Szczerze mówiąc nie wiem co o tym myśleć, z jednej strony można usprawiedliwić to wiekiem dziecięcym, z drugiej strony jest to jednak przykre, ponieważ producent nie przygotował w pełni działających obrazów.

Dla kogo Banana Pi M2?

Tylko i wyłącznie dla zapaleńców. Jeśli dopiero zacząłeś poruszać się w świecie płytek deweloperskich, radzę wstrzymać się z zakupem nowego Banana Pi M2 dopóki producent nie przygotuje w pełni działających obrazów systemów. Sprawę Linuksa można byłoby jakoś przełknąć na rzecz działającego Androida, jednak w tym wypadku Banana Pi M2 nie ma nic na swoją obronę.

Tym akcentem odkładam Banana Pi M2 do pudełka, aby powrócić do niego za jakiś czas.

Komentarze Komentarze
Avatar 1
cyryllo Windows / Mozilla Firefox 38.0
19 May 2015 - 22:47 Warszawa

Ogólnie SinoVoip daje ciała po całości ze wsparciem i systemami. Biora od Lemaker i próbuja zmieniac a potem takie kwiatki.Płytki majsa ciekawe ale to nie wszystko.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 34.0
22 May 2015 - 16:06 Bytom

Masz rację w 101% - najgorzej jak producent nie przykłada się do softu

Avatar 1
lolek Linux x86_64 / Mozilla Firefox 34.0
21 May 2015 - 20:22 Brak informacji

1) W "Konwersja WAV do MP3" brakuje czasów z "Banana Pi M2".

2) Swoją drogą oczekiwałbym obudowy z miejscem na HDD, albo nawet na 2xHDD. Było by super gdyby od razu był tam zintegrowany zasilacz, przejściówki, taśmy, itp.

Był chyba nawet taki projekt obudowy na kikstarterze dla starego RPI.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 34.0
22 May 2015 - 16:05 Bytom

Faktycznie umknęło to - dzięki za uwagę

Avatar 1
rozie Linux x86_64 / Mozilla Firefox 37.0
22 May 2015 - 07:46 Poznań

W jaki sposób był podłączany dysk w testach? Jaki dokładnie jest chipset karty wifi?

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 34.0
22 May 2015 - 16:05 Bytom

wifi to ap6181. Dysk nie był podłączany, testy hdparm są dla "domyślnego" medium - w tym wypadku karta microSD class 10

Avatar 1
ele-prog-majterkowicz Linux / Mozilla Firefox 37.0
25 May 2015 - 01:51 Łęczna

LVDS? To by dało radę podłaczyć matrycę ze starych laptopów (mam tego na kopy)? Ta płytka b. mi się podoba. Nie ma HDD ale jest USB w tylnej części - można podpiąc HUB/dysk na USB bez kombinacji (wcinania się lub zawijania kabla spowrotem do obudowy). WiFI, zasilanie na zwykłym gniazdku (a nie jak teraz myślę jak się wlutować do B+ bo ten patent z zasilaniem po gniazku mUSB to beznadzieja). Trochę słabo że zasilania, jak i HDMI vs drugie USB jest po przeciwnej stronie, ale w sumie trzeba się w obudowie przytulić ścianką z usb a HDMI wyprowadzić w z głebi obudowy "na sztywno" i już. No prawie ideał (zakładając cenę) - oby to dopracowali.

Avatar 2
CottonEye_Joe Windows / Safari 537.36
05 April 2016 - 16:01 Poznań

Witam!

A czy udało Ci się podłączyć i uruchomić ov5640 na tej płytce?
Próbuję znaleźć image z obsługą, ale nigdzie nie ma z takiego, który miałby pełen zestaw sterowników...
Jest tylko Android, na którym można odpalić kamerę, ale wolałbym coś tradycyjnego ;)

Pozdrawiam!

Avatar 1
virus Linux x86_64 / Safari 537.36
17 August 2017 - 19:29 Kraków

przy openssl podaje Pan ilosc iteracji /s , ale openssl robi to dla roznych wielkosci paczek (od 16 do 8192) ... dla ktorej to jest wynik ?