SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad bezprzewodowym zasilaniem własnych projektów, to najwyższy czas o tym pomyśleć. W ramach ciekawostki sprawdziłem, jak radzą sobie dostępne na naszym rynku dostępne moduły zasilające z zakresu 3.3V - 12V. Macie jakieś ciekawe pomysły zastsowania ich w praktyce?

Pełny artykuł: Bezprzewodowe moduły zasilania

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Sebastian Linux x86_64 / Mozilla Firefox 28.0
31 March 2014 - 09:41 Warszawa

Jeśli to ma jakąkolwiek sensowną sprawność to może coś by się znalazło. Na początek może być zasilanie do stacji pogodowej (w zależności od zasięgu naprawdę mogłoby być przydatne). Nawet przy niskim zasięgu wreszcie nie trzeba byłoby niszczyć uszczelek i martwić się o stan przewodów przy uchylaniu okien. ;)

Avatar 2
PKSobon Windows 7 / Safari 537.36
31 March 2014 - 18:15 Brak informacji

Przesyłanie energii elektrycznej w taki sposób zdecydowanie odpada, zamiast tego lepiej zaopatrzyć się w stacje pogodową, która wysyła i odbiera sam sygnał, wysyłanie całego zasilania mija się z celem. Stację pogodową bezprzewodową sam posiadam i na akumulatorkach AAA wytrzymuje kilka miesięcy ciągłego nadawania sygnału.

Inną rzeczą są olbrzymie straty w nadawaniu / odbieraniu energii elektrycznej, wraz ze wzrostem dystansu drastycznie spada nam sprawność takiego układu. W tym wypadku, co zostało zmierzone, maksymalna szczelina to 5 mm, zdecydowanie za mało jak na okno. Jest to co najwyżej wielkość pozwalająca na zabudowanie nadajnika i odbiornika w cienki plastik. Do czego wykorzystać to dalej? W tej sytuacji jedyne co mi przychodzi do głowy to ładowanie urządzeń poprzez położenie ich na ładowarce (np. ładowanie akumulatorków w myszce poprzez zostawienie jej na podkładce).

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 28.0
31 March 2014 - 23:30 Bytom

Chyba będę hackował myszkę :) Swoją drogą marzy mi się dekoracja w akwarium, np.: gustowne oświetlenie w jakimś mistycznym budynku, a od spodu zbiornika nadajnik. Trzeba by tylko zalać obwód jakąś żywicą. Ciekawe czy ryby nie pozdychają od tego.

Avatar 2
PKSobon Windows 7 / Safari 537.36
01 April 2014 - 12:59 Brak informacji

Jak już stworzysz taką myszkę to daj znać, chętnie bym sobie popatrzył czy to faktycznie działa, jak jest z ładowaniem i czy da radę zrobić tak, by pole ładowania było na całej wielkości podkładki, to by dopiero było coś, koniec z durnymi myszkami na baterie, koniec z myszkami przewodowymi. :D

Sam przesył energii elektrycznej raczej krzywdy nie zrobi, w robocie często mamy styczność z czymś takim i jeszcze nikomu nic się nie stało. Miejmy nadzieję, że tak zostaniesz.

A jeśli już coś się stanie to na obiad będzie rybka. Same plusy.

Avatar 2
PKSobon Windows 7 / Safari 537.36
31 March 2014 - 11:00 Brak informacji

Bezprzewodowe przesyłanie energii ma ogromne zastosowanie w automatyce przemysłowej do zasilania falowników oraz silników wykorzystywanych w jednostkach mobilnych. Odchodzi nam dzięki temu konieczność konserwacji i serwisu elementów, które są odpowiedzialne za przesył energii.

Zamiast jednak cewek okrągłych jak w tym przykładzie stosuje się podłużny nadajnik oraz mały odbiornik, który energię zbiera na całej długości nadajnika.