SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

W trzeciej części artykułów na temat platformy Iteaduino Plus postanowiłem przyjrzeć się z bliska działaniu Linuksa, a konkretnie dedykowanej dystrybucji IteadOS opartej na Linaro 12.11 Precise Pangolin. Obraz systemu możemy znaleźć na dostarczonej z zestawem płycie CD, który należy wypalić na karcie microSD. Obraz płyty możemy pobrać również z Internetu.

  1. # wget http://ubuntuone.com/2nztO9D8NXed3o4EQYoA96

Uwaga! Należy zwrócić szczególną uwagę na urządzenie docelowe /dev/sdX, abyśmy przypadkiem nie wykasowali sobie ważnego dysku. Karta pamięci musi mieć minimum 2GB.

  1. # 7z e iteadOS_beta_1.0_130909.7z
  2. # dd if=iteadOS-beta-1.0-130909.img of=/dev/sdX

Tak przygotowaną kartę microSD wkładamy do slotu kart pamięci i uruchamiamy. Pierwsze uruchomienie systemu rozszerza partycję systemową z rozmiaru 2GB do rozmiaru karty, także dopiero drugie uruchomienie wprowadza nas od do pulpitu.

IteadOS Linux

Domyślnym środowiskiem IteadOS jext LXDE. System działa zaskakująco dobrze jak na tego typu sprzęt, zdecydowanie lepiej niż w przypadku Raspberry Pi. Film demonstracyjny znajdziecie na końcu wpisu. Jądro systemu stanowi Linux 3.4.29+, więc całkiem nieźle. Niestety jest drobny szkopuł - jest to albo jądro monolityczne, albo zapomniano dostarczyć wraz z nim dodatkowych modułów jądra, przez co możecie mieć kłopoty z działaniem urządzeń Logitech z wykorzystaniem technologii Unifying lub takich, które nie zostały dołączone bezpośrednio do jądra.

SATA - duże możlwiości

Jeśli chodzi o szybkość odczytu danych z karty microSD to oczywiście szału nie ma, transfer mieści się w zakresie 11MB/s i zależy od zastosowanej klasy karty SD. Wersja Iteaduino Plus A20 posiada natomiast wbudowaną pamięć NAND o rozmiarze 4GB, która na pewno jest w stanie poprawić ten wynik.

Jednak to na co czekałem najbardziej to kontroler SATA do którego możemy podłączyć dysk twardy. Tutaj jest już pole do popisu. Średni transfer to 70MB/s, minimalny natomiast 48MB/s. Tak więc bardziej doświadczeniu użytkownicy będą mogli tak przygotować kartę pamięci, aby system uruchamiał się dysku twardego. Obecność portu SATA otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości, ponieważ większe transfery pozwolą nam na rozwinięcie skrzydeł.

Akceleracja 3D/2D

Bardzo byłem ciekaw akceleracji sprzętowej 3D. O ile pulpit odpowiada na nasze poczynania całkiem nieźle, to wciąż za obsługę OpenGL/X11 dla Mali400 odpowiada programowa akceleracja (software rasterizer). Co ciekawe dostępne są sterowniki fbturbo, które wykorzystują silnik akceleracji G2D, ale niestety nie znalazły się one w tym systemie. Tak więc na pewno wrócę do tego tematu podczas prezentacji własnej dystrybucji dla Iteaduino Plus A10, którą obecnie przygotowuję.

Multimedia

Jak już się domyślacie, odtwarzanie filmów pod IteadOS nie będzie cudowne - przyzwoitą płynność obrazu można uzyskać na materiałach do rozdzielczości 480p. Dodatkowo IteadOS nie przesyła dźwięku do HDMI (!). Support na forum Itead twierdzi, że nie jest on wspierany - ale chyba mieli na myśli IteadOS - ponieważ mnie się udało :) Ale o tym wkrótce.

Wróćmy jednak do filmów. Na procesorach A10/20 jest możliwe uzyskanie sprzętowej akceleracji video dzięki CedarX / libvecore, który jest obsługiwany przez odtwarzacze VLC i XMBC, jednak biblioteki te również nie znalazły się w obecnej IteadOS. Tej kwestii również zamierzam przyjrzeć się bliżej.

Podsumowanie

IteadOS nie wydaje się być zatem dystrybucją do multimediów. ponieważ znajdziemy w nim dodatkowe oprogramowanie i biblioteki SDK do obsługi GPIO/I2C/SPI, które są bardzo podobne składnią do Arduino. O tym jednak w napiszę w kolejnej części, a tym czasem przedstawiam film z działania IteadOS.


Sprzęt do testu dostarczył sklep
ArduinoSolutions.

Komentarze Komentarze
Avatar 2
StGreg Windows 7 / Safari 537.36
21 February 2014 - 15:53 Warszawa

Czyli moje obawy co do Mali400 się potwierdziły... W ogóle cały ten IteadOS jakiś dziwny się wydaje. Czekam na więcej informacji na temat twojej dystrybucji i jakieś info co Ci się udało osiągnąć. :)

Btw:
Tak się zastanawiam czy doczekamy się wreszcie jakiegoś ARMowego SOC-a z którym nie będzie żadnych problemów jeżeli chodzi o akcelerację 3D czy dekodowanie wideo a przy okazji sekcja CPU będzie charakteryzować się znośną wydajnością (coś na poziomie 4x A15 ~2Ghz) i będzie można go używać jako energooszczędnego zamiennika dla tradycyjnego PC...

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 27.0
21 February 2014 - 20:19 Bytom

Powiem Ci, że mimo tego jest OK. Na zastosowania typowo Linuksowe jak znalazł. Z akceleracją X11 zawsze będzie problem - jedynie tylko KDE korzysta z OpenGL ES. Co mojego distro jestem dobrej myśli - pierwsze zabawy są obiecujące :)

Jak by nie patrzeć - RPi blado wypada - jedyną zaletą jest jednak duża społeczność. Stąd Iteaduino nie jest dla nie myślących.

Avatar 1
czaruta Mac OS X / Safari 535.22
23 February 2014 - 10:21 Brak informacji

Mialem przez pare dni owe cudo - ogolne zalozenia sa bardzo dobre, niestety mala spolecznosc i brak wsparcia zmusil mnie do odeslania paczki.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 27.0
23 February 2014 - 12:59 Bytom

Szkoda :) Za kilka chwil przedstawię moje distro :) Jestem bardzo zadowolony