SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu zapraszam do zapoznania się z nowym artykułem na temat 3-osiowego akcelerometru ADXL345 od Analog Devices. Dowiemy się z niego jak odczytywać wartości przyśpieszeń działające na układ oraz poznamy metodę przeliczania wektorów prędkości na kąty ułożenia obiektu w przestrzeni (pitch, roll). Omówimy również obsługę przerwań do wykrywania zdarzeń takich jak: swobodne spadanie, stuknięcie (tap), podwójne stukniecie (double tap) oraz przejście w stan aktywności i nieaktywności.

Jest to już trzeci z czterech układów znajdujących się w module GY-80 - obok czujnika ciśnienia i temperatury BMP085, 3-osiowego  żyroskopu L3G4200D oraz 3-osiowego magnetometru HMC5883L. Pozostał nam zatem ten ostatni, nad którym obecnie pracuję. Na zakończenie omówimy współpracę wszystkich czterech układów w module GY-80 w celu wzajemnych kompensacji wyników i uzyskania pełnych danych IMU (wysokości, temperatur, położenia pitch, roll, yaw). Nie zabraknie również informacji na temat filtru Kalmana oraz uchronienia kompasu HMC5883L od tzw. zjawiska "tiltu" (zmiany położenia i ruchu).

W dalszej perspektywie, jeśli chodzi o jednostki IMU, zajmiemy się również MPU6050 (akcelerometr + żyroskop) oraz MS5611 (barometr i czujnik temperatury).