SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Plasma jest jednym z kluczowych elementów środowiska graficznego KDE 4, odpowiedzialnym za wyświetlania pulpitu. Na chwilę obecną KDE 4 do działania wykorzystuje zestaw bibliotek Qt 4, gdzie od kilku ostatnich wydań sukcesywnie przepisywane są aplety plasmy z wykorzystaniem języka QML (Qt Quick).

Świat jednak nie stoi w miejscu i od dłuższego czasu dostępny jest już Qt 5 wraz z kolejna implementacją języka QML - Qt Quick 2. Nowa odsłona Qt Quick doczekała się wielu nowości, wśród których znalazła się możliwości wyświetlania scen za pomocą OpenGL:

Pełna implementacja możliwości języka QML / Qt 5 ma być wprowadzona do drugiej generacji interfejsu Plasma 2. Trudno przewidzieć, kiedy doczekamy się KDE potrafiącego w pełni wykorzystać możliwości Qt 5, jednak Sebastian Kügler zaprezentował mały przedsmak tego, czego możemy się spodziewać. Przedstawione przez niego demo opiera się o rozwojową wersję KDE Frameworks 5 zawierającego Plasma 2.

Qt Quick 2 / Qt 5

Plasma 2 - Alpha Shadow Demo

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Qba Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 19.0
11 March 2013 - 22:42 Brak informacji

Czy ktoś wie jak ma wyglądać sytuacja za rok?
Czy nowe KDE będzie miało szansę zaistnieć, i na czym? na X11, na Wayland\'zie a mo że na Mir?
Drogi autorze tej strony, masz z pewnością większe doświadczenie z Linuksem, niż ja.
Co z pozostałymi środowiskami graficznymi, czy uruchomię GNOME XFCE, albo LXDE na Mir?

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
11 March 2013 - 23:30 Bytom

O Mir nie mam jeszcze 100% wyrobionego zdania i na spokojnie przyglądam się całej sytuacji... ale...

Potyczka między Mir a Waylandem wydaje się być czysto polityczna o wpływy u producentów sterowników. Troszkę nie rozumiem oburzenia ludu na wieść o planach Canonical i bojkotowanie pomysłu. Jeśli będzie działać i będą pod to sprawne sterowniki to czemu nie? Tym bardziej, że dziś wyczytałem wypowiedź jakiegoś developera z Canonicala i twierdzą, że Mira będzię można przenieść na inne dystrybucje. Ich pomysł, ich system, ich wizja... kto im zabroni? :)

Jeśli się nie przyjmie to pódją do piachu, a użytkownicy odejdą od tej dystrybucji. A może nie? Może doczekamy się Linuksa przyjaznego i dla każdego?

Zastanówmy się... Wayland czy Mir... na dobrą sprawę nie ma jeszcze chyba sprawnej implementacji, więc zabawny jest trochę spór pomiędzy zwolennikami przeciwnych sobie grup.

Jako użytkownik poniekąd końcowy, mało interesować mnie będzie czy pod KDE siedzi Wayland czy Mir (chociaż na chwilę obecną twórca KWin ma pianę w pysku od całej sytuacji i może się fochać). Otwarte sterowniki mnie osobiście nie interesują, więc trzeba zaobserwować co na to NVidia i AMD.

Także dopuszaczam do siebie myśl, że jeśli NVidia będzie wspierać tylko Mira, a będę potrzebował sprawnej akceleracji 3D/2D to i przesiądę się na Ubuntu. Żaden problem - wciąż pozostanie nam wszystkim wybór jaki dotychczas mamy z programami, dystrybucjami i całą masą innych rzeczy.

Stanowczo jednak sprzeciwiam się postawie RMS na temat Ubuntu, dla niego wszystko jest złe co jest zamknięte - a ja cieszę się chociażby z głupiego Steama dzięki któremu coś drgnęło w tematyce gier, do nieadwana abstrakcyjnej tematyce.

Reasumująć - daj im Panie Boże, a nóż widelec coś z tego wyniknie.

Avatar 1
n-pigeon Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 19.0
12 March 2013 - 13:22 Brak informacji

Nareszcie jakieś słowa rozsądku w kotle wszechobecnego fanboy\'izmu, flame\'a i hater\'stwa :)

Avatar 1
yoda Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
23 March 2013 - 10:52 Kraków

Drogi Korneliuszu, oburzenie ludu wynika z faktu, że to Canonical *znowu* wymyśla swoje rozwiązania bez współpracy, bez porozumienia z kimkolwiek, pchają to siejąć fud o Waylandzie. No i oczywiście głównym czynnikiem takiego a nie innego nastawienia do *kolejnego* wymysłu Canonical jest ich historia wciskania własnych rozwiązań w taki a nie inny sposób, z takim a nie innym skutkiem, z taką a nie inną jakością. Gdyby z czymś takim wyskoczył Red Hat czy Intel to wszyscy by byli happy... oh wait, Wayland jest wspierany prze RH i Intela! Kolejnym powodem oburzenia jest taka zagrywka Canonical w stylu 5 letniego dziecka na placu zabaw. Podczas gdy inne dzieci starają się bawić wspólnie, taki jeden gnój psuje zabawę dla całej reszty mając focha bo nikt go nie traktuje jak króla. Wayland od lat jest zapowiadany jako mesjasz stack\'u graficznego. Ludzie mają dość kilku/nastu mniej lub bardziej niedziałających rozwiązań i fragmentacji bo się developerzy nie mogą dogadać. Fajnie by było mieć jedno świetnie zaprojektowane i działające rozwiązanie.

Z resztą Canonical wcale nie chce współpracować z resztą świata Linuksowego, nawet się nie chcą nazywać Linux. Do tego pchają gdzie się da CCLA (przez co np. KDE nie chce użyć lightDM jako następcy KDM).

Co do RMSa i Ubuntu to chyba chodziło o Amazona co jak słusznie nazwał *jest* spywarem. Co do Steama to RMS nie może tego wspierać bo to DRM ale to nie jest sprawa tylko związana Ubuntu. Z resztą wszyscy użytkownicy się cieszą z poczynań Valve.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
24 March 2013 - 22:25 Bytom

Trudno się nie zgodzić z Twoją argumentacją, ale nie możemy też wymgać, aby ktoś bawił się tylko znami, kiedy chce sam.

Avatar 1
Qba Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 19.0
12 March 2013 - 18:57 Brak informacji

Bardzo mnie to uspokaja, a co do Pana Stallmana, to mimo wszystko go szanuję- trzyma się swoich poglądów bez względu na wszystko.
Ja często bawię sie grafiką 3d- Blender, i też tylko zamkniete sterowniki mnie interesują.
Jeśli Mir pozwoli na to aby inne dystrybucje na nim działały, to tylko na plus. Widziałem klka testów ubuntu(nie touch) zainstalowanego na tablecie, i w tym momencie to GnomeShell jest wygodniejsze niż Unity. Nie wykluczone, że jeśli Mir na to pozwoli ktoś wymyśli coś innego niż unity. To co w Linuksie cenię to wolność wyboru, nikt mi nic nie narzuca, i oby tak zostało.

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
12 March 2013 - 19:30 Bytom

Również szanuję Stallmana, byle na siłę nie wpajał mi swoich poglądów

Avatar 1
brii Linux x86_64 / Mozilla Firefox 19.0
16 March 2013 - 11:51 Brak informacji

RMS niekogo nie zmusza, jego poglądy i podejście mają uzasadnienie ale nie dla każdego i nie w każdym przypadku - zależy czego ktoś oczekuje. W wielu przypadkach producenci pozbawiają nas możliwości decydowania o różnych sprawach co dla niektórych jest plusem a dla innych minusem. Im dłużej obserwuję świat IT tym więcej zrozumienia mam dla filozofii RMS.

Avatar 2
Domker_ Linux / Opera 9.80
16 March 2013 - 15:54 Warszawa

Zanim zobaczymy w naszych dystrybucjach Plasma 2 trochę chyba minie.
Wszystko zależy od "popularności" X11, Wayland czy Mir.
Nvidia / AMD pewnie nie zadowoli wszystkich i będzie robić sterowniki na to co jest najczęściej używane.

Mi to koło nosa lata, aby wszystko działało poprawnie i się jak najrzadziej krzaczyło.

W domu Kubuntu (nieco podrasowane przeze mnie / powyłączane zamulacze), a w pracy Xubuntu.
Na razie wszystko gra i da się normalnie pracować.