SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Elektronik, zarówno amator jak i profesjonalista, potrzebuje w swoim codziennym życiu odpowiednich narzędzi do projektowania płytek drukowanych i schematów elektronicznych. Bez odpowiedniego oprogramowania przyjdzie mu kreślić swoje dzieła na kartce papieru. Takiego specyficznego oprogramowania jest dosyć sporo, jednak w przypadku Linuksa nie jest niestety różowo. Nie znaczy to oczywiście, że wielbiciele pingwina nie znajdą nic dla siebie. Wręcz przeciwnie - dostępne są programy, które wręcz zasługują na miano prawdziwych kombajnów EDA (Electronic Design Automation).

Eagle

Eagle jest bardzo popularnym narzędziem, za pomocą którego zaprojektujemy zarówno płytkę PCB jak i przygotujemy własne schematy. Na uwagę zasługuje bardzo bogata biblioteka elementów oraz jednoczesne projektowanie płytki na podstawie tworzonego schematu. Eagle jest programem płatnym, jednak możliwe jest uruchomienie go w wersji darmowej z ograniczonymi funkcjami. Prawdę mówiąc, dla zastosowań amatorskich jest i tak w zupełności wystarczający. Naturalnie program Eagle posiada funkcję automatycznego układania ścieżek po określeniu ich wymaganych parametrów.

Bardzo ważnym krokiem w projektowaniu jest możliwość wyprodukowania zaprojektowanej płytki. W większości przypadków firmy, które nam taką płytkę wykonają przyjmują projekty w formacie Gerber lub Excellon. Eagle potrafi wygenerować odpowiednie pliki produkcyjnej za pomocą wbudowanego procesora CAM.

KiCad

Drugim, bardziej znanym programem EDA, jest całkowicie darmowy KiCad zawierający zestaw narzędzi, za pomocą których zaprojektujemy schematy, płytki drukowane, własne biblioteki elementów jak i również zobaczymy nasz gotowy projekt w wizualizacji 3D. Podobnie jak Eagle. KiCad również pozwala na przygotowanie projektu do fazy produkcyjnej. Bardzo dobrym przewodnikiem i kursem po KiCad jest strona Leon-Instruments, na którą gorąco zapraszam zainteresowanych rozpoczęciem przygody z elektroniką.

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Mr Satan Windows XP / Mozilla Firefox 4.0.1
21 November 2012 - 09:20 Brak informacji

Na Politechnice Radomskiej mamy jednego goscia, ktory stara sie pokazac piekno Linuksa na przykladzie systemu Debian. Nie wiem dokladnie jakiego programu uzywa do tworzenia plytek (KiCad wyglada znajomo), ale dodatkowo wzbogacil go o jakas aplikacje typu SPICE (Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis). Niestety za cholere nie moge sobie przypomniec nazwy, czas robi swoje... Bylo to na tyle rozwiniete, ze pozwalalo na symulacje prostych ukladow analogowych czy cyfrowych (z zaawansowanymi tez dawal rade, jednak brakowalo mu duzej ilosci specjalistycznych ukladow scalonych).

Mysle, ze jesli chcesz kogos zachecic do elektroniki, to powinienes dodac rozdzial wlasnie o symulowaniu ukladow, gdyz bez tego to lipa. :)

PS Sorry za bnak znakow, ale niestety sa tutaj niedostepne, Mr Satan.

Avatar 2
Daniel Windows 7 / Mozilla Firefox 10.0.1
21 November 2012 - 10:28 Brak informacji

Spis oprogramowania EDA mozna rowniez znalezc na wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_EDA_software

Jak widac jest z czego wybierac ;)

Avatar 1
Danielz Windows 7 / Opera 9.80
21 November 2012 - 13:42 Częstochowa

Osobiście preferuję i używam KiCad ponieważ umożliwia tworzenie dowolnych rozmiarów PCB oraz bardzo dobrze wspomaga inżyniera podczas projektowania. Wcześniej korzystałem z oprogramowani Protel jednakże ze względu na koszty przeniosłem się na KiCada, który nie odbiega funkcjonalnością jeśli chodzi o moje potrzeby. Program ostatnim czasem bardzo dynamicznie się rozwija. Jeśli chodzi o Eagle to mam jedynie złe wspomnienia -- jak dla mnie jest mało elastyczny i nie udostępnia tak dużej swobody edycji na KiCad.

Avatar 1
Skap Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 16.0
21 November 2012 - 13:58 Warszawa

Możecie polecić symulator baramek logicznych? Niestety nie moge nic znaleść. Pozdrawiam.

Avatar 2
Daniel Windows 7 / Mozilla Firefox 10.0.1
21 November 2012 - 17:28 Brak informacji

To tylko kilka, ktore znalazlem na szybko:

- Logisim - wersje dla Windows, MacOS X oraz wersja generic\'owa w Javie - http://ozark.hendrix.edu/~burch/logisim/

- Logic Gate Simulator - Windows - http://sourceforge.net/projects/gatesim/

- Logic Circuit Test - on-line - http://www.jhu.edu/virtlab/logic/logic.htm

Avatar 2
Daniel Windows 7 / Mozilla Firefox 10.0.1
21 November 2012 - 17:31 Brak informacji

Oczywiscie wszystkie programy, ktore podalem, sa na licencji GPL. Dodatkowo na tej stronie http://www.jhu.edu/virtlab/virtual-laboratory/ znajdziecie inne symulatory on-line ;)

Avatar 1
Jarecki Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 16.0
21 November 2012 - 17:56 Brak informacji

Do cyfrówki Atanua,Qucs. Programów dla elektroniki w Linuksie jest dużo tylko trzeba się zdrowo naszukać:)