SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Arduino poradnik

Wstęp

Teoria

Biblioteki

Komponenty

Czujniki i sensory

Rozwiązania i algorytmy

Narzędzia

Mikrokontrolery i Arduino IDE

Arduino i klony

Poradniki wideo

Reklama na Blogu

Najnowsze poradniki

Ostatnie komentarze

Ostatnie fotografie

polskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorywieliczka-szyb-danilowicza

GY-80: akcelerometr, żyroskop, magnetometr, barometr

GY-80 to jeden z popularniejszych modułów IMU (inertial measurement unit - inercyjny zespół pomiarowy) wykorzystywany w budowie samo balansujących robotów lub multicopterów.

Jego zaletą jest nie tylko cena, ale również udostępnienie pomiarów aż 10 stopni swobody do których zaliczamy 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, 3-osiowy magnetometr oraz barometr.

Dowiedz się więcej o układach modułu GY-80

Reklama

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Przemo Windows XP / Mozilla Firefox 44.0
26 February 2016 - 09:40 Brak informacji

Może warto by wspomnieć że układ może być obsłużony poprzez tylko 4-ry przewody +5V GND SCL SDA (poprzez I2C). Tym sposobem można odczytać dane z jednego czujnika (np.barometr) albo z dowolnego z pozostałych albo ze wszystkich na raz :-)
Trzeba tylko przeskanować I2C żeby odszukać adresy poszczególnych układów na płytce ale to jest już łatwe jak znacie magistralę I2C.
Ciekawy przykład jak można wykorzystać taki moduł: http://blog.oscarliang.net/use-gy80-arduino-adxl345-accelerometer/
Dodam, że to jest moduł dedykowany do samolotów i dronów ale można go zastosować w robocie kroczącym na dwóch nogach albo jeżdżącym na dwóch kołach w celu stabilizacji pionu.
Jeszcze drobne wyjaśnienie dla laików. Magnetometr to jest miernik kierunku i siły pola magnetycznego (ziemi albo innego magnesu). Można go użyć jako kompasu albo do poszukiwania metali np. w ścianach :-) Poziom pola magnetycznego mierzymy w Gaussach-znalazłem w opisie jednego ze sprzedawców tego modułu info że barometr mierzy Gaussy :-)))))) a powinno być: paskale :-)

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 43.0
27 February 2016 - 01:10 Bytom

Witaj, odnośniki prowadzą do poszczegółnych czujników, gdzie jest opisana komunikacja I2c wraz z przykładami