SantyagoSantyago
YouTube RSS Facebook GitHub

Kilka miesięcy temu rozglądałem się za uniwersalnym wyświetlaczem TFT LCD dla całej gromady urządzeń, które przewinęły się przez mojego Bloga. Niektóre z testowanych przeze mnie urządzeń posiadało swoje dedykowane wyświetlacze, jednak podłączenie ich do innych płytek stanowiło nie lada wyzwanie, a często okazywało się wręcz niemożliwe. Przez długi czas, posiłkowałem się wejściem HDMI w monitorze, ale częste przełączanie się pomiędzy obrazem z DVI, a HDMI za pomocą topornego menu OSD doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Drugi monitor byłby rozwiązaniem, ale niestety na takowy nie mam za bardzo miejsca.

Hardkernel zaoferował w końcu coś, co przykuło moją uwagę - ODROID-VU będący 9 calowym, pojemnościowym ekranem dotykowym LCD TFT. Dziesięc punktów dotyku obsługiwane jest przez port USB w standardzie HID. Oznacza to, że będzie on działał praktycznie z każdym system operacyjnym, bez konieczności instalowania wymyślnych sterowników. Gniazdo HDMI pozwala na podłączenie go do praktycznie dowolnego urządzenia! Ekran zasilany jest dedykowanym zasilaczem 5V i pobiera maksymalnie prąd 1.2A.

Z tyłu urządzenia znajduje przeźroczyste tworzywo sztuczne chroniące elektronikę, które jest na tyle cienkie, aby pozwalało nam na dostęp do przycisków sterujących, bez konieczności jego odkręcania. Za pomocą przycisków możemy regulować głośność oraz jasność ekranu. Bardziej po prawo znajdziemy przełącznik, który pozwala nam na ustawienie EDID dla rozdzielczości 1280x720 lub 1280x800. Z prawej zaś strony znajdziemy pełnowymiarowe gniazdo HDMI3.5mm wyjście audio, micro USB oraz gniazdo zasilania.

ODROID-VU będę mógł również wykorzystać jako drugi "mini-monitor", nie zaśmiecając sobie ekranu głównego. Do wygody pracy na dwóch ekranach nikogo nie trzeba przekonywać, co prawda pełnowymiarowy monitor to nie jest, ale też jest przyjemnie :)

Jasność ekranu wynosi 250 cd/m2, natomiast kąty widzenia wynoszą odpowiednio 120º (60º + 60º) w poziomie i 100º (60º  + 40º) w pionie. Wartości te mogłyby być odrobinę lepsze, ale do moich zastosowań są zupełnie wystarczające. Pod tymi względami ekran jest bardzo zbliżony parametrami do wyświetlacza HU070CTP-HD, który miałem okazję poznać podczas recenzji New MarsBoard A20 - miał tylko on niższą rozdzielczość wynoszącą 1024x600 oraz złącze LVDS/RGB.

Skomentuj wpis