SantyagoSantyago
YouTube RSS Facebook GitHub

Tak jak zapowiedziano wcześniej, dostępna jest już pierwsza wersja SteamOS 1.0 "Alchemist" -  dystrybucji Linuksa od Valve, przeznaczonej do pokoju dziennego, stworzonej z myślą o konsoli Steam Machines.

SteamOS 1.0 Alchemist

SteamOS bazuje na Debianie "Wheezy" 7.1, co okazuje się nie lada niespodzianką dla osób, które obstawiały w tej roli Ubuntu. Głównymi zmianami w stosunku do Debiana jest dołączenie eglibc 2.17 z gałęzi testowej, dołączenie dodatkowych sterowników urządzeń oraz zaktualizowany stos graficzny. Na chwilę obecną karty graficzne Intel i AMD nie są wspierane, natomiast całość obsługuje jądro 3.10.11. Ciekawostką jest tutaj własny kompozytor graficzny współpracujący z GNOME, który pozwala na płynne przejście pomiędzy uruchamianymi grami, a nakładką SteamOS. Oczywiście system posiada również mechanizm automatycznej aktualizacji bezpośrednio z repozytoriów Valve.

Wymagania sprzętowe

  • 64-bitowy procesor Intel lub AMD
  • 4GB lub więcej pamięci operacyjnej
  • 500GB dysk twardy lub większy
  • karta graficzna NVIDIA (wsparcie dla AMD i Intela wkrótce)
  • płyta główna z obsługą UEFI boot
  • port USB do instalacji

Zbuduj własną maszynę parową

Na stronie domowej SteamOS znaleźć można wszelkie potrzebne informacje na temat instalacji systemu na własnej "maszynie parowej". Dostępne są dwie metody - pierwsza za pomocą instalacji z nośnika USB, druga za pomocą bazowej instalacji systemu Debian. Obecnie pobranie pliku instalacyjnego (960MB) graniczy z cudem, dlatego zalecane jest pobranie z sieci Torrent:

http://mgnet.me/.SteamOS10beta1

Oficjalne tapety SteamOS

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Bananikus Linux x86_64 / Safari 537.36
14 grudzień 2013 - 03:27 Czersk

Konieczne UEFI? Serio... for what?

Avatar 1
Tomahawk Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 26.0
14 grudzień 2013 - 21:23 Warszawa

For money!

A tak serio to SteamOS wchodzi na rynek w czasie kiedy nie kupisz już nowego sprzetu bez UEFI. Należy targetować w te części tym bardziej, że premiera systemu odbędzie się za jakiś czas.

Zawsze możesz sobie zrobić "swojego" SteamOS, a pewnie po premierze ktoś zrobi nieoficjane wsparcie dla starszych maszyn z BIOSem.

Avatar 1
sysek Windows / Mozilla 11.0
14 grudzień 2013 - 09:50 Brak informacji

super ! może potestuje na maszynie wirtualnej:)

Avatar 1
Pepe Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 26.0
14 grudzień 2013 - 10:26 Poznań

Dziś przetestuję, jestem bardzo ciekawy.
Już wcześniej pisałem, że Valve raczej nie zdecyduje się na Ubuntu, przez niezdecydowanie Canonicala, a serwer wyświetlania w przypadku systemu do gier to chyba ważna sprawa :)

Avatar 1
marcinsud Windows XP / Mozilla Firefox 29.0
14 grudzień 2013 - 13:45 Poznań

a co ma serwer wyświetlania w ubuntu wspólnego z tym serwerem jaki zostałby wykorzystany przez valve? Jakoś xubuntu czy kubuntu i inne istnieją mimo tego, że z mira nie korzystają. Druga sprawa to taka, że debiban w przeciwieństwie do ubuntu nie wychodzi co pół roku co ułatwia zarządzanie systemem (LTS to nie rozwiązanie).

Avatar 1
Pepe Windows 7 / Mozilla Firefox 25.0
15 grudzień 2013 - 00:42 Poznań

Ma wspólnego to, że niewiadoma przyszłość Ubuntu (a nie jego forków) do ewentualne problemy przy kolejnych wersjach SteamOSa.

Avatar 1
marcinsud Windows XP / Mozilla Firefox 29.0
16 grudzień 2013 - 10:35 Brak informacji

Przecież steamos to taki sam fork jak wszystkie inne, nie musi korzystać z mira. Jedyna dystrybucja popularniejsza od ubuntu też jest forkiem ubuntu, więc serio nie wiem czy martwienie się o przyszłość de facto najpopularniejszej dystrybucji linuksa ma podstawy. Moim zdaniem zaważyło podejście deweloperów debiana do tego co trafia do systemu. Ubuntu ładuje sie w nowości jest to fajne, ale nie nadaje się do projektu jakim jest steamos, gdzie stabilność i przetestowanie pakietów to priorytet. Z wiadomych powodów multimedialnej części linuksa ta zasada nie może dotyczyć, więc zdecydowali się na porty jądra i stosu graficznego. Reasumując potrzebowali stabilnej podstawy, a niestety ubuntu nie jest w stanie jej zapewnić (co wcale nie jest wadą).

Avatar 1
frk Linux / Mozilla Firefox 26.0
14 grudzień 2013 - 13:44 Piła

Z dyskiem 0,5tb przesadzili :O

Skomentuj wpis