SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Czy zastanawialiście się kiedyś nad realizacją własnego projektu inteligentnego domu? Ja osobiście nigdy nie mogłem zebrać się w sobie, aby taki plan zrealizować we własnym domu, ale jakiś czas temu, dzięki uprzejmości sklepu ElTy.pl, trafiła w moje ręce ciekawa płyta UniPi, która znacznie upraszcza cała sprawę.

UniPI 1.1

Płytka została zaprojektowana do współpracy z poprzednią generacją komputerków Rasbperry Pi B oraz B+, jednak bez większych kłopotów dogada się również z Raspberry Pi 2.

UniPI jest wyspecjalizowanym rozszerzeniem, które zamienia naszą "mailnę" w zaawansowane urządzenie do sterowania automatyką domową. Bardzo istotną kwestią podczas projektowania jakiejkolwiek instalacji domowej, jest bezpieczeństwo użytkownika i ochrona jego zdrowia, dlatego ogromnym atutem UniPi jest spełnienie dyrektyw CE. Płyta posiada wymiar 198mm x 86mm i można ją zamontować na szynie DIN.

Reklama

W poprzedniej części przyglądaliśmy się budowie nowego Jetsona TX1, dlatego dziś nadszedł czas aby sprawdzić, jak najnowsze dziecko od NVIDIA sprawuje się na tle innych SBC, a przede wszystkim w starciu ze swoim starszym bratem Jetson TK1.

Zanim jednak przejdziemy do wyników, musimy zdać sobą sprawę z tego, że budowa Jetsona TX1 jest diametralnie inna niż ta, którą znamy z wersji TK1.

Różnią się nie tylko zegarami taktowania CPU, które w przypadku TX1 są niższe i wynoszą 1.9GHz (w porównaniu do 2.3GHz dla TK1), ale i samą architekturą, która tym razem jest 64-bitowa. Na wyniki będziemy musieli więc spojrzeć nieco inaczej, ponieważ w niektórych momentach są dość zaskakujące.

Bez cienia wątpliwości istotny jest również dostarczony system Linux4Tegra, który obecnie jest 32-bitowy, podczas gdy jądro jest 64-bitowe. Dlatego w przyszlości testy trzeba będzie zapewne powtórzyć :)

Dziś powrócimy do poruszanego już tematu obudowy Cloudshell, która pozwala zamienić naszego ODROID-XU4 w serwer NAS. Dzięki uprzejmości sklepu internetowego ElTy.pl miałem przyjemność przyjrzeć jej się z bliska i odpowiedzieć na pytanie - jak sprawuje się ona w boju poza oficjalnymi przechwałkami producenta.

Cloudshell - obudowa NAS dla ODROID-XU4

Głównymi bohaterami dzisiejszego wpisu będą: Cloudshell, ODROID-XU4 oraz dwa nośniki danych - dysk twardy Seagate ST500LM000 oraz dysk SSD ADATA SX300 z interfejsem SATA (z odpowiednim adapterem)

ODROID-XU4

Seagate ST500LM000 oraz SSD ADATA SX300

Poszukując alternatywnych płyt głównych (carrier-board) dla modułu Jetson TX1, natknąłem się na ciekwą ofertę niemieckiej firmy Auvidea w postaci modeli J100 oraz J200.

Auvidea J100

Model J100 został opracowany głównie na potrzeby projektów UAV (unmanned aerial vehicle), czyli bezzałogowych statków powietrznych.

Auvidea J100

Na płycie o rozmiarach 50x87mm znajdują się:

 • dwa gniazda CSI-2 4 lane (22 pinowe FPC / raster 0.5mm)
 • dwa gniazda CSI-2 2 lane (15 pinowe FPC / raster 1.0mm)
 • slot kart pamięci microSD
 • dwa gniazda USB 3.0 typ A (9 pinowy PicoBlade)
 • jedno gniazdo USB 2.0 typ A (złącze na płycie)
 • dwa porty UART (3.3V TTL, 6 pinowy PicoBlade)
 • dwa interfejsy I2S
 • fan connector (4 pinpwy PicoBlade)
 • gniazdo micro HDMI
 • gigabitowy port Ethernet (złącze na płycie)
 • złącze PCIe x4 (złącze na płycie)

Już od dłuższego czasu krążyły plotki o nowej platformie ODROID-C2, która będzie następcą bardzo ciepło przyjętego ODROID-C1. Hardkernel postanowił w końcu przerwać milczenie i podzielił się na forum swojej społeczności jego specyfikacją techniczną, która wygląda bardzo ciekawie.

ODROID-C2 będzie bowiem pierwszym 64-bitowym SBC od tego producenta, wyposażonym w czterordzeniowy procesor Amlogic S905 z układem graficznym Mali-450 MP3 i taktowany zegarem 2GHz (ARM Cortex A53).

ODROID-C2
 

ODROID-C2 posiada 2GB pamięci RAM, gigabitowy port Ethernet, cztery porty USB 2.0 + port USB 2.0 OTG (data + power). Podobnie jak w przypadku C1, zdecydowano się jedynie na slot kart pamięci microSD UHS-1 oraz gniazdo pamięci eMMC 5.0, które tym razem pozwala osiągnąć transfer na poziomie 150MB/s przy odczycie danych. Na płytce znajduje się również pełnowymiarowe HDMI 2.0, odbiornik podczerwieni IR oraz 40+7 pinowy port GPIO (PWM, I2C, I2S, UART, ADC).

ODROID-C2
 

Niestety Amlogic S905 nie posiada magistrali SPI - dlatego jeśli posiadacie jakieś moduły, które ją wykorzystują - niestety nie okażą się przydatne. 

Według specyfikacji, płytka jest zdolna do odtwarzania materiału H.265 4K przy 60FPS oraz H.264 4K przy 30 FPS. W programie AnTuTu benchmark, ODROID-C2 uzyskał wyniki 33700 punktów, podczas gdy jego poprzednik uzyskał wynik 21200 punktów.

Masowa produkcja ODROID-C2 ropocznie się 15 lutego 2016, a pierwsze dostawy planowane są na 4 marca 2016.

Więcej informacji: http://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=135&t=18683