SantyagoSantyago
YouTube RSS Facebook GitHub

Po ponad roku cyklu rozwojowego, która zawierała wydanie beta i kilku kandydatów wydawniczych, ogłoszono stabilną wersję dystrybucji Slackware 14.1. Jest to jedna z najstarszych dystrybucji, której początki w 1993 roku dał Patrick Volkerding.

Nowy Slackware opiera się o jądro w wersji  3.10.17, które obecnie zalicza się do serii z długoterminowym wsparciem. Jak już wspomniałem na łamach Bloga - Slackware 14.1 rezygnuje z bazy danych MySQL na rzecz MariaDB 5.5.32 oraz zawiera takie komponenty jak Xorg 1.14.3, Mesa 9.1.7, Glibc 2.17 wraz z kompilatorem GCC 4.8.1.

Jeśli chodzi o środowiska graficzne to znajdziemy tutaj KDE 4.10.5 oraz Xfce 4.10.1. Ucieszyć powinni się również użytkownicy, którzy mają konieczność instalacji Slackware z obsługą UEFI, ponieważ jest to teraz możliwe dla wersji 64-bitowej.

Pobierz Slackware 14.1: http://www.slackware.com/getslack/torrents.php

Wpisy na podobny temat

Komentarze Komentarze
Avatar 1
Z Windows 2000 / Mozilla Firefox 10.0.12
08 listopad 2013 - 13:06 Toruń

Badzo cieszy ciągły rozwój Slackware. Przydałby się opis tej dystrybucji okiem stałego użytkownika. Jak się z niej korzysta na co dzień, blaski i cienie "najbardziej uniksowego" distro. Co trzyma użytkownika mimo braku managera pakietów pilnującego zależności przy kilku setkach zainstalowanych programów.

Avatar 1
Hannibal Linux x86_64 / Safari 537.36
08 listopad 2013 - 14:17 Brak informacji

Prostota i stabilność.

Prostota w sensie nie że są graficzne konfiguratory, tylko że wszytko się robi tam gdzie autor pakietu sobie wymyślił. Żadnych nakładek trzymających konfigurację nie wiadomo gdzie i nadpisujących ostateczną konfigurację. Ale jak chcesz coś bardziej skomplikowanego nikt Ci tego nie zabroni zainstalować.

Są tylko podstawowe pakiety bez żadnych dziwactw. Ale dzięki temu konstrukcja pakietu jest wręcz prostacka i zrobienie zupełnie nowego jest bajecznie proste. Pomijam stronkę http://slackbuilds.org gdzie są setki skryptów budujących dla pakietów nie występujących w Slacku. Sam pakiet można zbudować w tych kilku poleceniach:

tar -xf pakiet-1.2.3.tar.gz
cd pakiet-1.2.3
configure
make
DESTDIR=./DESTDIR make install
cd ./DESTDIR
makepkg ../pakiet-1.2.3-arch-1.txz

i tyle - jest gotowa prosta paczka do instalacji.

Zauważ też że pakiety nie są tak rozdrobnione jak w innych distro. Nie ma czegoś takiego jak pakiet "devel". Nie ma osobnych modułów do PHP. A taki SDL ma w sobie kilka rozszerzeń.

No i stabilność. Jeżeli coś działa to tak zostanie chyba że to specjalnie popsujesz. Sama baza jest też stabilna - nawet current. Jeżeli nie instalujesz od razu wszelkich nowości tylko poczekasz z tydzień to nawet on Cię nie zaskoczy problemami (ale trzeba czytać uwagi z changelog-a!").

W domu mam currenta od wersji 8.1 albo jeszcze jeszcze dawniej z 11-12 lat - cały czas ten sam ciągle aktualizowany system. Przeżył już kilka kompów i dysków.

W robocie mam ten sam system 8 lat też kilka kompów i dysków ma na koncie, a dodatkowo zrobiłem mu ostatnio w locie upgrade 32->64 bity i nadal żyje i ma się dobrze.

Może trochę chaotycznie opisałem, ale póki nie zainstalujesz i nie poużywasz jakiś czas to nie zrozumiesz co ludzi przy nim trzyma.

PS. Jak się zdecydujesz zainstalować zajrzyj też na http://alien.slackbook.org/blog/

Avatar 1
Arek Windows 8 / Safari 537.36
17 listopad 2013 - 14:50 Brak informacji

A jak wygląda sprawa z instalacją oprogramowania? Każdą paczkę, każdą zależność trzeba instalować ręcznie? Nie jest to męczące?

To samo pytanie tyczy się aktualizacji sytstemu (mam na myśli głównie aktualizacje bezpieczeństwa, nie numerka dystrybucji).

Avatar 1
Hannibal Linux x86_64 / Safari 537.36
20 listopad 2013 - 10:07 Brak informacji

Slack ma na tyle mało pakietów i są one tak "skoncentrowane" że albo instaluje się wszystko (tak robię na desktopach) albo ilość brakujących zależności jest nikła. Jeżeli coś woła o "libtiff" to instalujesz libtiff i tyle. Zwykle na 2-3 doinstalowanych pakietach się kończy. Nie dzieje się jednak tak zbyt często żeby to było uciążliwe i robi się to raz na zawsze.

Aktualizacji też raczej nie robi się ręcznie. Mam autorski skrypcik do tego - ale większość używa programu "slackpkg" do aktualizacji. Oba ściągają listę paczek z ftp porównują listą zainstalowanych i proponują ich aktualizację. Trzeba jednak śledzić changeloga aby wyłapać nowe zależności czy zmiany nazw.

W wypadku zewnętrznych paczek zwykle już zainstalowane z powodzeniem działają na "nowszych zależnościach". Może za wyjątkiem zależnych od "mysql" i "popplera" które IMHO za często zmieniają główną wersję bibliotek.

Avatar 1
Z Windows 2000 / Mozilla Firefox 10.0.12
08 listopad 2013 - 14:06 Toruń

Z tego co jest opisane na http://www.slackware.com UEFI jest obsługiwane tylko dla jąder 64 bit
"One of the big changes in Slackware 14.1 is support for systems running UEFI firmware (x86_64 Slackware edition only)"

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 25.0
08 listopad 2013 - 14:35 Katowice

Dzięki za czujność. Poprawione!

Avatar 1
Fervi Nieznany system i przeglądarka
11 listopad 2013 - 23:44 Warszawa

Bez większego sensu jest pisać o 32-bitowych jądrach z EFI, gdyż takich jest naprawdę mało (tzn. sprzetu 32bitowego z EFI)

Avatar 1
crack Android 6.0 / Safari 537.36
08 wrzesień 2016 - 00:15 Warszawa

Mam Slackware11.0 Instalować? Jestem laikiem, ale chciałbym albo arch linux, albo blackarch, albo Slackware. Denerwują mnie łatwe distra. Ludzie wolą iść na łatwiznę i wybierają Ubuntowate. Ja wolę się uczyć i mieć pewne trudności z początku, ale z czasem go opanuję. Proszę więc o poradę. Windy mam już dość. Pozdrawiam

Skomentuj wpis