SantyagoSantyago
YouTube RSS Facebook GitHub

Nie wiem jak wam, ale mnie często zdarza się zostawić gdzieś wyciszony telefon, gdzie przegapiam pilne wiadomości SMS lub połączenia telefoniczne. Zdarza mi się również zapomnieć o podładowaniu baterii i gromadzeniu nielubianej poczty głosowej. W Google Play są do tego odpowiednie programy, które powiadomią nas o zdarzeniach na telefonie bezpośrednio na komputer - problem w tym, że żadne z nich nie jest dedykowane dla KDE.

Albert Vaca postanowił zmienić ten stan rzeczy, prezentując pierwsze wydanie KDE Connect  0.1, które jest rozwijane podczas tegorocznego Google Summer of Code 2013.

Czym wyróżnia się KDE Connect na tle podobnych rozwiązań? Przede wszystkim możliwością dwustronnej komunikacji pomiędzy komputerem, a urządzeniami z systemem Android. Telefon lub tablet powiadomi nas o nadchodzących i nieodebranych połączeniach oraz o stanie naładowania baterii. Oczywiście to nie wszystko, bowiem projekt pozwala na dzielenie schowka i kopiowanie tekstu pomiędzy wszystkimi podłączonymi urządzeniami. W obecnym kształcie pozwala również na sterowanie multimediami za pomocą MPRIS. Komunikacja jest kodowana za pomocą algorytmu RSA, a do działania wystarczy nam już telefon z systemem Android 2.3 lub nowszym.

Aby dokonać ożenku, musimy najpierw pobrać i zainstalować specjalną aplikację z Google Play oraz skompilować usługę KDE Connect 0.1 na komputerze.

W dalszej części czeka nas powiązanie ze sobą telefonu  (lub więcej urządzeń) z naszym komputerem. Możemy zrobić to bezpośrednio z Androida ...

... lub analogicznie z KDE:

Kiedy powiążemy ze sobą urządzenia, możemy wybrać, które wtyczki nas interesują. Dostępne są: powiadamianie o stanie naładowania baterii, synchronizacja schowka, zdalne sterowanie multimediami, synchronizacja powiadomień, ping, powiadomienia o połączeniach i wiadomościach SMS. A działa to tak:

Bardzo pożyteczną funkcją jest możliwość kopiowania tekstu i linków pomiędzy komputerem, a telefonem:

  

Albert w kolejnych wydaniach planuje dodać możliwość kopiowania plików oraz udostępnić wtyczkę monitorowania baterii. Chwilowe jej usunięcie wynika z faktu konieczności dodania łatek do kdelibs. Najprawdopodobniej chodzi o wyświetlanie informacji o zarządzaniu energią w przypadku, gdy nasz komputer nie posiada takich możliwości - np. gdy nie jest to laptop z zainstalowaną baterią.

Mała prezentacja na żywo:

Komentarze Komentarze
Avatar 2
Wojtek Linux / Safari 537.36
11 wrzesień 2013 - 13:07 Warszawa

Działa nawet fajnie, tylko czekać na rozwój aplikacji, bo zapowiada się ciekawie.

HTC One S, czy V u Ciebie na pokładzie?

Avatar 2
Korneliusz Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 23.0
11 wrzesień 2013 - 13:08 Katowice

"S"

Avatar 1
bq Android / Mozilla Firefox 23.0
12 wrzesień 2013 - 21:47 Brak informacji

A jak ze zużyciem baterii?

Avatar 2
Korneliusz Linux x86_64 / Mozilla Firefox 23.0
12 wrzesień 2013 - 22:31 Bytom

Nie udało mi się sprawdzić :) Monitor baterii nie zadziałał, bo nie wykrył elementów zarządzania energią w desktopie. Trwa obecnie oczekiwanie na łatki do kdelibs.

Avatar 1
Qdlaty Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 23.0
13 wrzesień 2013 - 17:38 Brak informacji

Myślę, że bq pytał jak ze zużyciem baterii w komórce.
U mnie niezauważalne. Aplikacja działa cały czas i ani tablet ani komórka nie odczuły jej obecności.

Avatar 1
Daniel Korbel Nieznany system i przeglądarka
14 wrzesień 2013 - 23:17 Warszawa

Witam. Niestety nie działa. Skompilowałem bez problemu. Na telefonie też zainstalowałem (a nawet dwóch).
Na telefonach w aplikacji kde connect widze na wzajem telefony. Niestety nie widzę pc.
Na pc kubuntu 13.04 (kde 4.11.1) w systemsettings w noweym elemencie "devices" widzę chyba tylko swojego pc zamiast telefonów.

Avatar 2
Korneliusz Windows 7 / Safari 537.36
15 wrzesień 2013 - 09:05 Bytom

Sprawdź czy komputer i telefon jest w tej samej podsieci. Sprawdź również czy nie masz zablokowanych portów TCP/UDP 1714-1764

Avatar 1
chem97 Linux x86_64 / Mozilla Firefox 25.0
07 listopad 2013 - 18:24 Brak informacji

A jak to skompilować?

Avatar 1
d_usze_k Linux Ubuntu / Mozilla Firefox 28.0
21 kwiecień 2014 - 19:27 Rybnik

Program bardzo fajny - pokazuje kiedy bateria w telefonie się rozładowywuje , pokazuje kiedy się dzwoni z telefonu i do kogo , pokazuje kiedy wysyłasz sms-a i do kogo oraz treść sms-a . testuje dlej - zobacze inne funkcje . Pozdrawiam wszystkich

Avatar 1
grzesiek Linux x86_64 / Mozilla Firefox 31.0
04 sierpień 2014 - 19:05 Warszawa

Chciałem skompilować na opensuse ale niestety:
letsgo.sh: line 10: kdebuild: nie znaleziono polecenia

Może ktoś podpowiedzieć?

Skomentuj wpis