SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Diody LED ze sterownikiem APA102 to kolejna propozycja dla osób planujących stworzenie sterowanego oświetlenia z wykorzystaniem diod RGB. W odróżnieniu od opisywanych już wcześniej taśm ze sterownikami WS2812 i WS2813, taśma ta wykorzystuje interfejs SPI 2-wire, zdolny do osiągnięcia prędkości transmisji nawet do 12MHz. Jeśli chodzi zaś o częstotliwość odświeżania, to wynosi ona aż 20kHz, co czyni APA102 wręcz idealną do wszelkich aplikacji POV.

Struktura wewnętrzna diody ze sterownikiem APA102C

Reklama

Nie da się zaprzeczyć, że obecnie najpopularniejsze taśmy i moduły LED wykorzystują sterownik oznaczony symbolem WS2812B. Głównym tego powodem jest ich wysoka dostępność i dość niska cena. W naszych rodzimych sklepach za odcinek jednego metra i gęstości 30 diod przyjdzie nam zapłacić około 23 złotych. Jeśli jednak nie straszne jest nam zamawianie na AliExpress i mamy sprawdzonego sprzedawcę, możemy dostać je jeszcze taniej. Oczywiście trzeba się również liczyć z ewentualną odprawą celną, gdzie mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty.

Struktura diody ze sterownikiem WS2813

Oprócz diod ze sterownikiem WS2812B są jeszcze inne ciekawe propozycje. Jedną z nich może być chociażby nowsza odmiana oznaczona jako WS2813, która może śmiało konkurować z diodami ze sterownikiem SK6812 czy nawet z SK6822.