SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

W końcu dotarł do mnie w zestaw NVIDIA Jetson TX1 Developer Kit, składający się z płyty nośnej (tzw. carrier board) oraz samego modułu Jetson TX1. Jest to zupełnie inne podejście do konstrukcji niż te, które znamy w przypadku budowy zestawu Jetson TK1. Dzięki takiej budowie, w razie konieczności, możemy wykorzystać sam moduł TX1 do podłączenia z innymi płytami, które zapewne pojawią się w niedalekiej przyszłości. Jest to również idealne rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych projektantów, którzy będą mogli wykorzystać go do własnych celów. Całość w porównaniu z zestawem Jetson TK1 prezentuje się bardzo interesująco

Porównanie rozmiaru TX1 vs. TK1

Reklama

Wielkim sukcesem zakończyła się w serwisie Kickstarter zbiórka pieniędzy na rzecz projektu LattePanda - komputerka SBC, w pełni obsługującego system operacyjny Windows 10. Przy niezbędnej kwocie 100.000 funtów udało się uzbierać znacznie więcej, bo przekraczając kwotę 440.000 funtów.

LattePanda zostanie wyposażony w procesor Intel Cherry Trail Z8300 Quad Core 1.8GHz oraz będzie oferował 2GB/4GB pamięci RAM, a także 16GB/32GB pamięci eMMC, przeznaczonej na system operacyjny. Do dyspozycji dostaniemy również wbudowany moduł WiFi z obsługą BT 4.0.

Twórcy postanowili jednak iść o krok dalej, integrując na płytce mikrokontroler ATmega32u4 z wyprowadzonymi GPIO na 20 pinowe złącze oraz 7 gniazd na czujniki I2c, a więc "arduinowcy" znajdą tutaj również coś dla siebie. Sam procesor będzie udostępniał tylko dwie linie GPIO.

Co ciekawe - decydując się na LattePanda - otrzymamy ją z preinstalowanym i aktywowanym systemem Windows 10 z pełnym zestawem narzędzi, w których skład wchodzi między innymi: Visual Studio, NodeJS, Java, Processing. Przygotowywane API ma natomiast pozwolić na przyjemne i proste tworzenie oprogramowania również z wykorzystaniem języków: C#, Javascript czy Ruby.

Producent chwali się również, że wymiary LattePanda stanowią 65% powierzchni telefonu iPhone6, czyli 88mm x 70mm. Deklaruje także bezproblemowe dekodowanie materiału wideo z kodekiem HEVC przy rozdzielczości 1080p i 60 klatkami na sekdunę.

W sklepie DFRobot za wersję 2GB RAM / 16GB eMMC przyjdzie nam zapłacić 89$, natomiast wariant  4GB RAM / 32GB eMMC  wyceniono na kwotę 139$. Pierwsza partia "pand" powinna wyruszyć do swoich nabywców już w maju 2016.

Jeśli szukasz wygodnego rozwiązania dla swoich projektów, aby korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje Arduino ZERO, to z pewnością powinieneś zainteresować się klonem MattairTech MT-D21E. Jak wypada w porównaniu z innymi płytkami? Zapraszam do lektury!

Atmel przedstawił odświeżoną wersję wciąż popularnego, 8-bitowego mikrokontrolera AVR oznaczonego symbolem ATmega328PB. Jego starsi bracia są wciąż wykorzystywani w różnych wersjach Arduino i bardzo chętnie wybierani do różnego typu projektów.

Z kluczowych zmian jakie zaszły w peryferiach układu to dwa dodatkowe 16-bitowe liczniki, możliwość skonfigurowania dodatkowego portu USART oraz dodatkowej magistrali SPI i I2c. Zwiększyła się również liczba pinów obsługujących PWM do dziesięciu.

ATmega328PB jest dostępna jedynie w obudowach TQFP32 oraz QFN32 - pinout przedstawia się następująco:

Największą ciekawostką jest wbudowany 12-kanałowy kontroler dotykowy, za pomocą którego będziemy mogli podłączyć klawiatury pojemnościowe bez konieczności wspomagania się dodatkowymi układami, wykorzystując implementację QTouch. Według dokumentacji, każdy układ ATmega328PB posiada również swój unikatowy numer ID.

Raczej małoprawdopodobne jest, aby nowy układ został wykorzystany w przyszłości do budowy oficjalnej i odświeżonej  wersji Arduino UNO. Nie jest jednak wykluczone, że w międzyczasie nie pojawi się jakiś klon z odpowiednio przygotowanym Arduino IDE.

Czy nowa ATmega328PB stanie się popularna w kręgach projektantów? Osobiście uważam, że nie. Ci, którzy myśleli już o przesiadce na coś lepszego, pewnie już tego dokonali wybierając STM32 lub układy z rodziny SAMD.

Na początku pragnę przeprosić wszystkich uczestników konkursu za karygodny czas oczekiwania na wyniki, który ogłosiłem w poradniku /dev/Arduino: #10: Wyświetlacz TFT z FT800/801  Niestety pewne zawirowania i spore nowości w moim życiu prywatnym zmusiły mnie na oddalenie się od codziennych zmagań z Blogiem i kanałem YouTube. Ale - jak to mówią - lepiej późno niż wcale!

Nigdy nie przypuszczałem, że wyłonienie zwycięzcy sprawi mi tak olbrzymie problemy. Wśród nadesłanych przez Was pomysłów znalazły się interesujące wizje, a nawet działające już projekty, które mogą wykorzystać wspomniany wyświetlacz.

Znaczną część Waszych propozycji stanowiły projekty inteligentnego domu, więc bardzo ciężko było wybrać ten jeden. Jednak na szczególne wyróżnienie zasługuje pomysł użytkownika Arduino PL, który oprócz samego pomysłu zaprezentował makietę działania swojego rozwiązania - wielkie uznanie z mojej strony (poniżej szczegóły).

Wśród nadesłanych pomysłów znalazły się również takie ciekawostki jak:

  • panel sterujący maszyny urabiającej w górnictwie
  • panel informacyjny w samochodzie
  • panel sterujący pojazdami RC / robotami
  • panel sterujący tablicy informacyjnej w szkole
  • panel monitorujący trójfazową sieć elektryczną
  • panel sterownika kotła zacierno-ważelnego do piwa
  • panel sterownika akwarystycznego - zarówno rybek jak i terrarium
  • finezyjny pomysł ekranu sterująco - informacyjnego w WC :)
  • i wiele innych

Ponieważ zwycięzca może być tylko jeden - osobą, która wygrywa wyświetlacz wraz z shieldem jest Sławomir K. (Slawko) za pomysł monitorowania trójfazowej sieci elektrycznej. Serdecznie gratuluję i proszę o kontakt.

Jednocześnie chciałbym wyróżnić pracę użytkownika Arduino PL za działąjący concept inteligentnego domu i wynagrodzić poprzez przekazanie: czujnika pyłu GP2Y1010AU0F oraz czytnika RFID, które na pewno przydadzą się przy takim projekcie.

Zwycięzcom - serdecznie gratuluję i proszę o kontakt!