SantyagoSantyago
YouTube RSS Facebook GitHub

Hardkernel ostatnio nie zasypia gruszek w popiele i uchylił rąbka tajemnicy o poprawionej wersji płytki ODROID-C1+, którą obecną wersję miałem już okazję testować jakiś czas temu. W moim osobistym przekonaniu, ta kosztująca zaledwie 35$ płytka wykorzystująca czterordzeniowy układ SoC Amlogic S805 stała się realnym konkurentem dla Raspberry Pi 2.

Argumentem koronnym obozu przeciwnego wyższości "maliny" nad konkurentem były problemy obsługi CEC przez ODROIDa. Tym razem, będzie trzeba będzie znaleźć inne przeszkody, ponieważ poprawiona rewizja C+ już tego problemu nie posiada.

W dalszym ciągu wykorzystuje ona ten sam układ SoC i poasiada identyczną ilość pamięci RAM (1GB). Jednak poprawna obsługa CEC to nie wszystkie usprawnienia. Wymieniono złącze HDMI, zastępując micro HDMI standardowym gniazdem Typu A. Poprawiono równiez kompatybilność z kartami SD oraz umożliwiono zasilanie płytki z gniazda USB OTG.


Czy tym razem ODROID-C1+ zaskarbi sobie serca "malinowców"? Nie wiadomo. Za społecznością Raspberry Pi stoi wielka społeczność i ogromne zasoby finansowe, które Hardkernel stara się nadgonić z co raz lepszym rezultatem. Trzymam kciuki!.

Reklama

Jeśli interesujecie się wyświetlaczami TFT wykorzystującymi kontrolery FTDI Chip FT800/FT801, to bez wątpienia powinniście zwrócić uwagę na propozycję firmy Riverdi. Dzięki ogromnej uprzejmości firmy UNISYSTEM z Gdańska, otrzymałem do testów kilka wyświetlaczy wykorzystujące kontrolery FT800 jak i FT801.  Oba układy należą do grupy kontrolerów określanych mianem EVE (Embedded Video Engine), czyli z wbudowanym silnikiem wideo, znacząco przyśpieszającym działanie standardowych wyświetlaczy TFT z mniej wydajnymi MCU.

NodeMCU v2 jest płytką, która wykorzystuje cieszący się zasłużoną sławą układ ESP8266. Jeśli przyjrzymy się mu bliżej zauważymy, że wykorzystuje on najnowszą jego wersję w postaci 22 pinowego moduł ESP12E z wbudowanym 32-bitowym układem RISC taktowanym zegarem 80MHz. W odróżnieniu od standardowej wersji ESP12 wyróżnia się 10 portami GPIO, 2 portami UART oraz jednym 10-bitowym wejściem ADC. Każdy z portów GPIO może być wykorzystany jako PWM, I2c, SPI lub 1-Wire. NodeMCU v2 który otrzymałem do testów dzięki uprzejmości sklepu elty.pl można kupić za cenę 60 zł.

Oczywiście diody LED to nie są, ale dorwałem w moje łapy takie oto 8mm, rosyjskie żaróweczki TLZ-1-1:

Nie byłoby w nich nic ciekawego, gdyby nie to, że są to żarówki z powłoką luminoforu :) Wiedzieliście o takich? Bo ja nie. Można by rzec, że diody LED zza żelaznej kurtyny!

Mocowanie jest typu B9s, natomiast szklana część ma około 17mm długości. Napięcie zasilania wg. noty to 127V / 220V, zaś rozładowania 80V (Discharge sustaining voltage). Deklarowany pobór prądu na poziomie 1.3mA. Żaróweczki ślicznie świecą z napięciem stałym 170V i rezystorem 74kΩ.

Co tam tradycyjne nenówki do zagara NIXIE w formie sekundnika :) Luminoforze - przybywaj!

Kiedy zachodzi konieczność bezdotykowego pomiaru temperatury badanego obiektu, a nie mamy możliwości zamocowania odpowiedniego czujnika temperatury, z pomocą przyjdzie nam pirometr. Jednym z dostępnych tego typu modułów jest GY-906 wykorzystujący czujnik MLX90614ESF-BAA z oferty sklepu Kamami. Wykorzystany tutaj czujnik pozwoli nam zarówno na pomiar temperatury otoczenia jak i badanego obiektu. Pod względem budowy zawiera w sobie zintegrowany wzmacniacz o niskim poziomie szumów, procesor DSP oraz 17-bitowy przetwornik ADC.

MLX90614 jest dostępny w kilku wariantach, różniących się wartością napięcia zasilającego, zakresem pomiaru temperatury otoczenia oraz ogólnym przeznaczeniem.