SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Nastąpił bardzo ciekawy obrót sytuacji w "obozie" Intela, bowiem do nadchodzącej wersji 3.0 sterowników x86-video-intel pojawił się commit dodający obsługę XMir, jednak został on po kilku dniach cofnięty przez Chrisa Wilsona.

Pomimo tego, że łatka pozwalająca na uruchomienie sterowników DDX X.Org pod kontrolą XMir (warstwa serwera Mir od Canonical) była analogiczna do XWayland dla serwera Wayland oraz skomentowana przez Canonical jakoby posiadała już stabilne API, to z jakiegoś powodu nie została ona zaakceptowana.

Najciekawszy okazuje się jednak sam komentarz Chrisa Wilsona, w którym wyjaśnia on powód cofnięcia łatki:

"We do not condone or support Canonical in the course of action they have chosen, and will not carry XMir patches upstream. -The Management"

"Nie akceptujemy i nie wspieramy firmy Canonical w drodze jaką obrała i nie dostarczymy łatek dla XMir w głównej gałęzi."

Wszystko wskazuje więc na to, że Cannonical będzie musiał dostarczać swoje łatki do Mir/XMir poza oficjalną gałęzią sterowników Intela.

Reklama

Pojawiła się kolejna wersja komunikatora GG oznaczona numerem 12.0.46.10884. Ten komunikator, jak zapewne każdy z Was wie, posiada swoje Linuksowe odpowiedniki - jak na przykład Kadu. Nie zamierzam się zbytnio rozpisywać na temat nowości jakie zostały wprowadzone od wersji 11, ponieważ gwoździem programu jest wersja dla systemu Linux - a konkretnie (na początek) dla Ubuntu.

Na stronie domowej Gadu-Gadu możemy pobrać zarówno wersję 32- jak i 64-bitową. Jednak już tutaj małe rozczarowanie. Widząc "Ubuntu" miałem nadzieję, że będzie to gotowy pakiet do instalacji. Okazuje się jednak, że jest to zwykłe archiwum ze spakowanym programem, który należy uruchomić. Jeszcze większe rozczarowanie budzi brak integracji z Unity. Jeśli zminimalizujesz okno Gadu-Gadu, nie wiesz o nim nic - zderzymy się z brakiem elementarnej integracji z tacką systemową czy indicatorem (testowane na Ubuntu 13.04). 

Pierwszy komunikator z wymaganym Flashem?

Jeśli nie masz zainstalowanego Flasha, możesz pożegnać się z uruchomieniem GG 12. Pewnie zastanawiacie się, do czego jest on potrzebny? Zakładam, że do niezwykle miodnych gier i bombardowania nas reklamami. Tak! GG 12 to chyba pierwszy komunikator dla Linuksa z reklamami :)

Mocny procek to podstawa

Jeśli zamierzacie instalować Gadu-Gadu na swoim Linuksie - to nastawcie się na poniższy obrazek.

Są jednak i dobre strony

Na szczęście Gadu-Gadu 12 dla Linuksa ma i swoje dobre strony. Jedną z nich jest w miarę przyzwoita możliwość konfiguracji oraz wbudowane radio internetowe. Jednak to zdecydowanie za mało, aby konkurencja miała się czego bać. Póki co może wzbudzać - co najwyżej - politowanie. Należy jednak docenić tutaj wysiłek programistów, jaki musieli włożyć w przeniesienie swojego komunikatora na Linuksy - niestety czeka ich jest bardzo sporo pracy - o ile nie zrezygnują na słabym wydaniu GG 12.

Odrobiona shootów

 

Czym jest Natural Selection 2?

Natural Selection 2 to sieciowy shooter połączony z elementami strategii czasu rzeczywistego. Nie da się uniknąć stwierdzenia, że NS2 był jedną z ciekawszych pozycji ubiegłego roku. Gra dostępna jest już na platformie Steam dla użytkowników Linuksa. Pomimo tego, że oficjalnie nie zostało to jeszcze oznaczone, to posiadacze tej gry mogą ją już zainstalować na "pingwinie". Oficjalna premiera gry dla Linuksa planowana jest bowiem na 30 sierpnia 2013.

Gra jest bezpośrednią kontynuacją swojego poprzednika, który był darmowym modem do Half-Life 2. Kolejna odsłona przyniosła nam nowe rasy, interaktywne mapy, udoskonalony system rozgrywki i jak się można było spodziewać - ulepszoną grafikę, wykorzystującą silnik Source od Valve autorski silnik Sparke.

Obecnie grę można kupić na platformie Steam za ~25$, co jak na ponad roczną grę może wydawać się sporo - ale i tak uzasadnioną. Jednak chętni na pewno znajdą ją taniej u naszych rodzimych sprzedawców.

SteamDB: AppID 4920.

Fabuła banalna i unikatowa

Fabuła  jest z pozoru banalna w tego typu grach, bowiem przenosi nas w centrum targanego wojną uniwersum pomiędzy rasą ludzką, a najeźdźcami z kosmosu (znowu?). Obierając jedną ze stron, staramy się przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę.

O ile wybór ludzi nie daje większego wyboru poza Marines, to już w przypadku obcych możliwy jest wybór konkretnego gatunku - biegającego po ścianach Skulka, latającego Lerka, śmiertelnie niebezpiecznego Fade, olbrzymiego Onosa i Gorgea. Na wielką zaletę zasługuje system taktyczny, gdzie odpowiedni dobór taktyki ma kluczowe znaczenie przy wyborze konkretnej rasy.

Galeria

Chciałbym powiadomić Was, że z dniem 1 września 2013, kanał na Facebook zostanie zamknięty na rzecz skupienia się na konkurencyjnym Google+. Powinno zaowocować to większą aktywnością związaną nie tylko z publikacjami na Blogu, ale również tematami pokrewnymi.

Dziękuję wszystkim, którzy polubili profil FB i zapraszam gorąco na Google+

Do zobaczenia!

Aktualizacja

Za radą czytelników, konto Facebook zostanie utrzymane jako powiadomienia o nowych wpisach na Blogu. Jednak wpisy "dodatkowe" będą pojawiały się na Google+.

Ukazała się pierwsza wersja beta maszyny wirtualnej VirtualBox 4.3.0. Wśród obszernej listy poprawek i usprawnień, dodano kilka ciekawych funkcji.

Ustawienia nagrywania filmów

Nagrywanie filmów

Najciekawszą zmianą jest dodana możliwość nagrywania filmów działania systemu operacyjnego gościa, która pozwoli na łatwe tworzenie wszelkiej maści poradników wideo z procesu instalacji systemu. Co prawda było to możliwe już wcześniej, jednak trochę okrężną drogą poprzez nagrywanie całego pulpitu lub jego fragmentu. Tym razem dostajemy całkiem przyjemne i sprawne, wbudowane już narzędzie.

Oprócz możliwości ustawienia wybranych parametrów nagrywania, możemy również wybrać, które ekrany zostaną nagrane w przypadku konfiguracji więcej niż jednego monitora.  Film nagrywany jest w formacie webm.

Nagrywaniem filmów można równie sterować za pomocą ikon umieszczonych na pasku statusu.

Przepisanie kodu obsługi VT-x

Z nowinek warto również wymienić przepisanie kodu odpowiedzialnego za obsługę instrukcji VT-x odpowiedzialnych za sprzętową wirtualizację w procesorach Intel. Tak głębokie zmiany pozwoliły na likwidację znacznej ilości błędów jak i zwiększenie wydajności.

Nowy mechanizm powiadomień

Dodano również nowy mechanizm powiadomień dla gościa maszyny wirtualnej w postaci dymków informacyjnych, które dostarczają użytkowniki cennych porad.

Emulacja i obsługa urządzeń dotykowych

To kolejna dość poważna zmiana, która pozwala na obsługę urządzeń dotykowych systemu hosta i "przerzucanie" zdarzeń do systemu gościa. Możliwa jest również emulacja urządzeń dotykowych podłączonych do portu USB.

Globalne skróty klawiszowe dla systemu gościa i hosta

Nowy VirtualBox 4.3 daje nam również możliwość własnej konfiguracji skrótów klawiszowych, pozwalając na ich pełną personalizację.

Pozostałe zmiany i poprawki

Z mniej interesujących zmian dla większości z nas to:

  • obsługa protokołu IPv6 w VRDP,
  • eksperymentalny tryb wirtualnego routera dla NAT,
  • poprawna obsługa przerwań niemaskowanych NMI z włączoną opcją X2APIC (Linux),
  • zwiększenie limitu poziomów drzewa zrzutów maszyn wirtualnej do 250,
  • usprawnienia narzędzia VBoxManage:usprawnienia w działaniu 3D,usunięcie błędu kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+Del dla emulacji klawiatury USB,
    • wyświetlanie większej ilości informacji o mediach (--long)
    • dodano opcjonalną komendę dla automatycznej aktualizacji dodatków (Guest Additions),
    • wyświetlanie listy aktywnych sesji, procesów i plików gościa,
    • możliwość sklonowania aktywnej sesji gościa,
    • możliwość zatrzymania procesów gościa,
  • możliwość kopiowania bitmap z i do schowka

Wersję testową (nie zalecaną do celów produkcyjnych) można pobrać z poniższego adresu:

http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.3.0_BETA1/