SantyagoSantyago
YouTube RSS Google+ Facebook GitHub

Kategorie wpisów

Reklama na Blogu

Najnowsze poradniki

Ostatnie komentarze

Popularne wpisy

Facebook

Google+

Ostatnie fotografie

polskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorypolskie-gorywieliczka-szyb-danilowicza

Odroid-C0 to kolejna platforma SBC od Hardkernel, która nawiązuje swoją nazwą do swojego bezpośredniego konkurenta Raspberry Pi Zero.

ODROID-C0

Przypomnijmy sobie specyfikację płytki. Odroid-C0 został wyposażony w czterordzeniowy układ Amlogic S805 ARM Cortex-A5, taktowany zegarem 1.5GHz oraz układ graficzny ARM Mali-450MP. Jest to więc ta sama jednostka, która napędza Odroida-C1. Identyczny jest również rozmiar pamięci operacyjnej RAM, która w obu przypadkach wynosi 1GB DDR3. Na płytce znajdziemy również gniazdo pamięci eMMC 4.5, gniazdo microSD UHS-1, gniazdo HDMI  oraz wbudowany zegar RTC ze złączem do podłączenia baterii podtrzymującej.

Reklama

Czy projektowanie schematów i płytek PCB możliwe jest wyłącznie za pomocą drogich programów EDA? Całkiem przypadkowo, znajomy zasygnalizował mi istnienie webowej aplikacji EasyEDA, o której wcześniej nie miałem pojęcia. Pierwsza myśl z jaką się zderzyłem, była wątpliwość w sprawność działania takiego rozwiązania. Postanowiłem zatem sprawdzić co narzędzie ma do zaoferowania.

EasyEDA nie wymaga instalacji, jedyne czego będziemy potrzebować to przeglądarka internetowa, za pomocą której otrzymujemy całkiem sprawne narzędzia: kreator schematów i płytek drukowanych PCB, a także symulator obwodów elektrycznych, zarówno analogowych jak i cyfrowych.

Co ciekawe, aplikacja pozwala na import istniejących już projektów z programów takich jak: Altium/Protel, Eagle, LTspice czy KiCad. Próba importu jednego z moich projektów tworzonych w Eagle zakończyła się całkiem nieźle. Poza drobnymi błędami polegającymi na lustrzanym odbiciu niektórych opisów elementów, zostałem mile zaskoczony. Szalenie za to spodobał mi się opis ścieżek sygnałowych i pinów mikokontrolera - mała rzecz, a jednak wpadła mi od razu w oko.

EasyEDA - import jednego z projektów Eagle

 EasyEDA - import jednego z projektów Eagle

Ciekawy jest również symulator obwodów elektrycznych, za pomocą którego można sprawdzić zachowanie naszego projektu - jest to cecha, którą na pewno docenią początkujący majsterkowicze.

Symulacja układu w EasyEDA

Odczyty z woltomierzy

Macie jakieś własne doświadczenia z EasyEDA?

Nowy ODROID-C2 od Hardkernel budzi niewątpliwie ogromne emocje wśród miłośników komputerów SBC, głównie za sprawą spostrzegania go jako bezpośrednią przeciwwagę dla najnowszego Raspberry Pi 3. W obu przypadkach zastosowano procesory 64-bitowe z rodziny ARMv8, jednak jak to w życiu bywa, diabeł tkwi w szczegółach.

ODROID-C2

Zaraz po rozpakowaniu, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to czarny laminat PCB, który jest niespotykany wśród pozostałych produktów producenta. Zmiana kosmetyczna, ale nie sposób jej pominąć :) Hardkernel zdążył nas już przyzwyczaić do fabrycznego montowania radiatorów, tak więc i tutaj nie pożałowano solidnego radiatora, który ma na zadanie sprawnie odprowadzić temperaturę z jednostki centralnej.

Raspberry Pi to obecnie jedna z najpopularniejszych platform SBC, która podbiła serca wielu użytkowników na całym świecie. Dopiero co oswoiliśmy się z Raspberry Pi 2, a do naszych drzwi zapukała już "trójka". Zastanawiający jest również fakt, że na nowe Raspberry Pi 3 musieliśmy czekać zaledwie rok, a więc dwukrotnie krócej niż w przypadku jego poprzednika.

Osobiście byłem zaskoczony tak szybkim pojawieniem się nowej wersji, ale wygląda na to, że fundacja nie miała po prostu wyjścia, obserwując dynamicznie rozwijający się sektor małych komputerków z układami ARM.

Raspberry Pi 3 Model B

Raspberry Pi 3 Model B